Sud u Strasbourgu je zaključio da su tijekom ranijeg procesa Ocalanu (56), bile prekršene mnoge zakonske odredbe i da temeljem takvih propusta izricanje konačne presude nije bilo pošteno.
Glasnogovornik vladajuće turske Stranke pravde i razvitka (AKP) Mehmet Mir Firat najavio je da će Ankara poštivati načela pravne države i donijeti nove zakone kako bi se Ocalanu, osuđenom na kaznu doživotnog zatvora zbog separatizma i veleizdaje, ponovo sudilo.
"Republika Turska je pravna država i obvezuje se učiniti što je potrebno prema zakonu", rekao je Mir Firat novinarima.
Međutim, "to pitanje zanima cijelu zemlju, sve političke stranke i skupine, a ne samo jednu stranku na vlasti", rekao je i praktički najavio uspostavu sveopćeg turskog konsensuza o presudi ECHR-a.
U tome će, tvrde analitičari, biti vrlo važno mišljenje turskog vojnog vrha.
Potpredsjednik kluba zastupnika Stranke pravde i razvitka Sadullah Ergindans u prvoj je reakciji izrazio razočarenje.
"Očito to nije odluka kakvu smo priželjkivali", kazao je za NTV televiziju Ergindans i dodao da odluka Strasbourga "ni u čemu ne mijenja tursko stajalište prema terorizmu i teroristima".
Ocalan je u Turskoj prvo bio osuđen na smrtnu kaznu ali mu je, nakon ukidanja smrtne kazne u Turskoj, osuda preinačena u doživotni zatvor koji izdržava na otoku Imrali u Mramornom moru.
Ocalanu, odnosno njegovu separatističkom militantnom pokretu, pripisuje se ubojstvo oko 37.000 ljudi, mahom civila.
Vođa PKK-a je, u međuvremenu, iz zatvorske ćelije pozvao svoje pristaše da oružje zamijene političkom borbom. Mnogi od njih su se prebacili na područje sjevernog Iraka, a nisu rijetki povremeni "osvetnički upadi" na tursko tlo.