Na spomeniku je obnovljeno postolje i uređena Strossmayerova skulptura koju je 1926. u bronci izradio kipar Ivan Meštrović.
Radove je na obnovi spomenika nadzirao Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode, a u obnovu spomenika i istoimena trga uloženo je 1,85 milijun kuna.
Akademik Moguš je podsjetio na riječi J.J. Strossmayera, osnivača HAZU-a i inicijatora osnivanja Sveučilišta u Zagrebu, koji je 1861. rekao da Zagreb mora imati mjesto koje će biti "sjecište i utočište znanosti" i mjesto u kojem će mladi moći "utažiti žeđ za znanjem". Zahvalio je Gradskom poglavarstvu što je omogućilo obnovu spomenika.
Dogradonačelnik Bandić je naglasio da je to dar građanima i zahvala jednoj od najutjecajnijih osoba na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće.
O liku i djelu J.J. Strossmayera govorio je akademik Franjo Šanjek, naglasivši da je biskup Strossmayer bio i ostao jedan od najvećih graditelja moderne Hrvatske, poštovan daleko izvan njezinih granica te da s pravom zauzima mjesto na jednoj od najčasnijih stranica novije hrvatske povijesti.
U povodu dviju velikih obljetnica HAZU je priredio više događaja od kojih je najvažniji međunarodni znanstveni skup o Strossmayeru koji će se održati 19. i 20. svibnja u Zagrebu i Đakovu.