Ovaj list navodi kako je skupština dioničara "Šipad export-importa" nedavno usvojila početnu bilancu i program privatizacije, a uz posredovanje Agencije za privatizaciju planira se ponuditi prodaja 67 posto vlasničkog udjela u ovoj tvrtki koja se nalazi na popisu 56 najznačajnijih u Federaciji.
Privatizaciju ovog nekada veoma uspješnog poduzeća do sada je blokiralo pitanje statusa luke u Šibeniku, koju je "Šipad" u vrijeme zajedničke države gradio za vlastite izvozne potrebe.
Vršitelj dužnosti "Šipad export-importa" Alija Dautović izjavio je kako je konačna odluka skupštine dioničara da se šibenska luka nastavi knjižiti kroz tzv. pasivnu podbilancu.
Luka u Šibeniku na taj će način biti tretirana kao vlasništvo države i rješavat će kroz pregovore o imovinsko-pravnim odnosima između BiH i Hrvatske.
Dio radnika "Šipad export-importa" nezadovoljan je ovakvom odlukom o statusu imovine u Šibeniku, za koju smatraju kako pripada poduzeću, pa su stoga pokrenuli upravni spor pred Županijskim sudom u Sarajevu.
Direktor Agencije za privatizaciju FBiH Rešad Žutić tvrdi, međutim, kako to neće utjecati na postupak privatizacije ovog poduzeća.
"Postupak objave tendera možemo voditi paralelno s upravnim sporom koji praktično gubi smisao ako je poduzeće prihvatilo uknjižavanje Luke u pasivnu podbilancu", kazao je Žutić.