"Oslobođenje" citira direktora "Energopetrola" Namika Bušatlića, ujedno člana Povjerenstva za odabir najpovoljnijeg ponuđača, koji je kazao kako je ponuda Ine i MOL-a dobila najviše bodova na temelju postavljenih tenderskih kriterija.
Konačna odluka o tome hoće li Ina i MOL doista preuzeti "Energopetrol" je na Vladi Federacije BiH i mogla bi uslijediti već tijekom današnjeg dana.
"Dnevni avaz" prenosi da je vladino povjerenstvo, koje je u srijedu odlučivalo iza zatvorenih vrata, konstatiralo da ponuda Ine i MOL-a bodovno daleko nadmašuje tuzlanski Euroinženjering i koparski OMV.
Tuzlanska je tvrtka, kako se navodi, ponudila znatno manje novca za investiranje od hrvatsko-mađarskog konzorcija, dok je OMV kanio preuzeti samo dio imovine "Energopetrola".
Ina i MOL ponudili su za 67 posto vlasništva tvrtke, koje sada drži Federacija BiH, 10,2 milijuna konvertibilnih maraka (5,2 milijuna eura), do kraja ove godine izmiriti svih 60,12 milijuna KM duga "Energopetrola" (oko 30 milijuna eura) te u naredne tri godine investirati u razvoj tvrtke 150 milijuna KM (76,7 milijuna eura).
Također su se obvezali u tom razdoblju zadržati svih 1059 radnika koliko ih sada ima "Energopetrol".
Ukoliko odluka federalne vlade i pregovori završe pozitivno - a to bi trebalo uslijediti do 20. svibnja - Ina i MOL preuzet će gospodarenje nad 65 benzinskih crpki koliko ih je sada u vlasništvu sarajevske tvrtke.
Imovina "Energopetrola" djelomice he opterećena hipotekom zbog duga prema HVB banci, no njezina je uprava najavila kako hipoteka neće biti aktivirana sve dok traje privatizacijski proces i ne nađe se rješenje za otplatu zajma.