To znači da će u 2005. Hrvatska biti u istom statusu kao i prethodne 2004.
U tom izvješću, objavljenom 29. travnja, analizirano je 90 zemalja, od kojih su 52 identificirane kao zemlje s određenim problemima u tome području.
Na Listi promatranja je 36 zemalja-trgovinskih partnera SAD-a, među kojima su od europskih zemalja još i EU, Italija, Mađarska, Slovačka, Poljska, Rumunjska, Bugarska, Litva i Latvija.
U izvješću se za Hrvatsku navodi: "Hrvatska će ostati na Listi promatranja u 2005, zahvaljujući određenom napretku po pitanju prava intelektualnog vlasništva. Iako je Hrvatska u prosincu 2004. donijela amandman zakona o registraciji lijekova (Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o lijekovima i medicinskim proizvodima) koji osigurava zaštitu testova i drugih podataka od nepoštene komercijalne uporabe, Hrvatska još uvijek ne uspijeva osigurati koordinaciju između nacionalnog patentnog ureda i centralnog regulatora za zdravstvo kako bi spriječila tržišnu registraciju proizvoda koji krše patente. Nastavit ćemo nadzirati napredak Hrvatske po ovom pitanju u 2005."
"Hrvatska će u 2005. biti na Listi promatranja USTR-a, što predstavlja dobru vijest. USTR priznaje određeni napredak u zaštiti prava intelektualnog vlasništva, ali nastavlja pratiti hrvatsku regulativu i praksu zaštite prava intelektualnog vlasništva", ocijenili su u srijedu iz Ministarstva vanjskih poslova RH.