Naime, pojasnio je, među tim su tvrtkama primjerice brodogradilišta i željezare, odnosno društva koja teško privlače investitore, a i sa sobom nose socijalni teret koji je znatno veći nego u recimo turističkom sektoru.
Predstavljajući plan raspolaganja državnim portfeljom, Ostović je najavio i skoru objavu natječaja za željezare Sisak i Split, Kaštelanske staklenike, splitski Jadroplov, ali i početak privatizacije nekretnina u državnom vlasništvu.
Riječ je, o primjerice, Hotelu Park u Crikvenici, Logorištu kod Karlovca (kompleks bivše JNA), spremnicima za naftne derivate u Ličkim Jesenicama na pruzi Zagreb-Split te nizu manjih objekata i zemljišta te razvojnih zona širom Hrvatske.
U sklopu toga, Club Adriatic, društvo u vlasništvu HFP-a koje u svom portfelju ima hotele i turistička naselja na području Istre, Kvarnera i Dalmacije, priprema i privatizaciju turističkih odmarališta Pineta u Fažani, Perna u Orebiću i Baško Polje u Baškoj Vodi.
Upravo poslovanje nekretninama, zaključio je Ostović, trebala bi biti budućnost HFP-a kada dovrši proces privatizacije.
No, Borislav Škegro, iz investicijskog fonda Questus, kaže kako je privatizacija usprkos Vladinim najavama ubrzanja zapravo usporena, što je potkrijepio primjerima Ine i T-HT-a, te da sa sobom nosi sve više negativnih konotacija.
Privatizacija danas nosi negativne političke bodove, o njoj je nepoželjno govoriti u javnosti, a kao reakcija na to sve se češće traži i etatizacija tvrtki kao što je to slučaj sa mesnom industrijom Sljeme ili kao što je učinjeno s PPK Vaplovom, rekao je Škegro te zaključio da njegov fond "vjerojatno više neće gubiti vrijeme na sudjelovanju u privatizaciji".