U Hrvatski fond za privatizaciju (HFP) u ponedjeljak bi Europapress Holding (EPH) trebao dostaviti konačni prijedlog kupoprodajnog ugovora za kupnju 245.187 dionica, odnosno 34,63 posto vrijednosti temeljnog kapitala Slobodne Dalmacije, a ugovor bi trebao bi biti spreman za potpisivanje za 10 do 15 dana, izjavio je Polančec na konferenciji za novinare i ustvrdio da bi izmjene u ugovoru u odnosu na prvu ponudu trebale biti minimalne.
Polančec je najavio da će se u drugoj polovici ove godine provesti privatizacije kojima će se 'namaknuti' planiranih 4,5 milijardi kuna proračunskih prihoda od privatizacije.
No, na upit o točnosti medijskih napisa da Vlada priprema izmjene Zakona o privatizaciji Ine i špekulacije o mogućnostima izravne prodaje još 15 posto dionica Ine MOL-u, te o obvezi iz stand by aranžmana s MMF-om da se do lipnja pripremi plan privatizacije Croatia osiguranja, Polančec je kazao kako trenutno Vlada ne priprema zakonske izmjene vezane uz Inu, niti se radi na planu privatizacije Croatia osiguranja.
Vezano za dugotrajnost postupka privatizacije Slobodne Dalmacije, objasnio je kako prvi EPH-ov prijedlog ugovora nije u potpunosti bio u skladu s ponudom, a i EPH-u je trebalo dosta vremena da konačni prijedlog usuglasi s partnerima.
Također, kazao je Polančec, nakon podnošenja prve ponude EPH je proveo novi, detaljniji i dugotrajniji due dilligence u Slobodnoj Dalmaciji.
Iako se pregovori između EPH i HFP-a još uvijek vode oko nekih iznosa u ugovoru, Polančec je ustvrdio da će izmjene biti minimalne u odnosu na prvu ponudu, da se svi ključni iznosi, poput iznosa dokapitalizacije ili cijene dionica, u konačnom ugovoru neće mijenjati u odnosu na ponudu.
EPH je svoju ponudu predao u ožujku prošle godine, a UO HFP-a je tu ponudu dva mjeseca kasnije, u svibnju 2004., odabrao kao najpovoljniju.
EPH je za 34,63 posto dionica Slobodne Dalmacije ponudio ukupno 535,2 milijuna kuna. Od toga, 24,5 milijuna kuna odnosi na kupnju dionica po nominalnoj cijeni, 55,5 milijuna kuna ponuđeno je kao 'posebna naknada' HFP-u kada se ispune svi uvjeti iz ugovora, 355,2 milijuna kuna za dokapitalizaciju, te 100 milijuna kuna za povećenje plaća zaposlenicima Slobodne u sljedećih pet godina.
Ponuda EPH prošle je godine prihvaćena pod uvjetom da se dobije pozitivno mišljenje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja. Agencija je pak posebno upozorila i postavila EPH nekoliko uvjeta vezanih uz pitanje koncentracije na tržištu distribucije tiska, što je riješeno prije približno mjesec dana.
Privatizacijom Slobodne Dalmacije, kazao je Polančec, dovršit će se niz vrlo velikih privatizacijskih projekata - PIK-ova Belje i Vrbovec, Sunčanog Hvara te Slobodne Dalmacije.
Ujedno, time na vjerodostojnosti dobivaju i tvrdnje Vlade o ubrzanju privatizacije te se pokazuje spremnost na donošenje odluka, istaknuo je potpredsjednik Vlade.
Polančec je na konferenciji za novinare kazao kako misli da Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) ne stoji iza svog predsjednika Emila Tedeschija, s obzirom da je nakon njegovih javnih nastupa primio niz poziva od članova Izvršnog odbora HUP-a "koji se ograđuju od tih istupa".
Izvršni odbor HUP-a i većina njegovih članova, po mojim saznanjima, ne stoji iza tih istupa i izjava, kazao je Polančec na konferenciji za novinare.
Tedeschijeve izjave ocijenio je ishitrenima, a stavove nepotrebno ispolitiziranim u preizborno vrijeme, a drži da je to posljedica neiskustva Emila Tedeschija te njegove želje da se promovira "sada kada je dočekao da su svjetla reflektora uperena u njega".
Polančec je objasnio da je bio iznenađen kada je na press konferenciji nakon njegovog posjeta HUP-u Tedeschi govorio o stvarima o kojima nije uopće bilo riječi na samom sastanku, odnosno o potrebi reforme financiranja Hrvatske gospodarske komore (HGK) te protivljenju da ministri budu članovi nadzornih odbora.
Uloga HUP-a je, prema mišljenju Polančeca, da bude socijalni partner u kreiranju politike i odnosa gospodarskih i socijalnih partnera u sklopu Gospodarsko-socijalnog vijeća, zbog čega bi se i najviše trebao baviti nastojanjima da se potpisuje što više granskih kolektivnih ugovora i da o tome pregovara sa sindikalistima.
Pri izradi Nacionalnog sporazuma o politici plaća predstavnici HUP-a trebaju biti pregovarači sa sindikatima, a to bi, smatra Polančec, trebalo pomoći i većoj reprezentativnosti HUP-a. Naime, potpredsjednik Vlade je kazao kako ni njemu nije poznat podatak o tome koliko HUP ima članica, te koliko zaposlenih u Hrvatskoj predstavlja.
Komentirajući pak prošlotjedne kritike Vlade od strane predsjednika Stjepana Mesića, i Polančec je mišljenja kako su predsjednika krivo informirali njegovi savjetnici.
Naime, istaknuo je Polančec, makroekonomski pokazatelji idu u korist rada Vlade, a posebno ističe brži rast izvoza od uvoza, te podatak da je pokrivenost uvoza izvozom u prvom tromjesečju premašila 50 posto.
Povećanje pak nezaposlenosti na početku godine ocjenjuje normalnom sezonskom pojavom, a rast inflacije na rekordnih 3,9 posto na godišnjoj razini objašnjava rastom cijena nafte na svjetskom, pa tako i domaćem tržištu.