Taj je podatak o visini ulaganja, u koji su uključena i ulaganja talijanskih tvrtki u Hrvatsku koja su prolazila kroz treće zemlje, objavio Ured za ekonomiju i trgovinu Veleposlanstva Italije u Zagrebu.
To je dvostruko veći iznos talijanskih ulaganja u Hrvatsku od podataka koje objavljuje Hrvatska narodna banka, a u koje nisu uključene trostrane financijske transakcije.
Po podacima HNB-a, koji uzimaju u obzir financijske tokove koji izravno dolaze iz neke zemlje, izravna su ulaganja Italije u Hrvatsku za razdoblje od 1993. do 2004. godine iznosila 590 milijuna dolara.
No, brojne su se talijanske tvrtke koje su ulagale u Hrvatskoj poslužile trostranim financijskim transakcijama. Ulaganja su tako prolazila kroz treće zemlje, u većini slučajeva kroz Luksemburg, Austriju i Nizozemsku, u kojima vrijede osobito povoljni uvjeti za financijske holdinge, napominju iz Ureda.
Primjerice, kod bankarskog sektora ili sektora osiguranja, kroz Luksemburg i Austriju su u tranzitu prošla ulaganja Grupe Intesa, koja drži 76 posto druge po redu hrvatske banke, Privredne banke Zagreb, te tvrtke Assicurazioni Generali.
Druga talijanska ulaganja u sektoru velike distribucije i tekstilnom sektoru prolazila su kroz holdinge zemlja EU.
Prema tome, napominju iz Ureda, realna procjena ukupnog opsega talijanskih ulaganja u Hrvatskoj ne može a da ne uzme u obzir spomenute trostrane transakcije.
Prema procjenama, na osnovi uzorka, u razdoblju od 1993. do 2004. iznos talijanskih ulaganja bio je više nego dvostruk u odnosu na službene podatke HNB-a, koji bi trebali biti obrađeni u skladu s tim pokazateljima, ističu iz talijanskog Ureda.
Naime, napominju, podaci izravnim stranim ulaganjima u Hrvatskoj, ukoliko su svrstani po zemljama porijekla financijskih sredstava, ne odražavaju vjerno nacionalno porijeklo uloženog kapitala.
Po podacima HNB-a, izravna inozemna ulaganja u Hrvatsku u razdoblju od 1993. do kraja prošle godine iznosila su ukupno 10,7 milijardi dolara.
(Hina) xds yds