U tim je zemljama za mađarske ulagače privlačan relativno slabije razvijeno gospodarsko okruženje koje im omogućuje lakši nastup na tržištu, te prilike za brže ostvarivanje profita i zemljopisna blizina, navodi mađarski list.
Nedavna reforma poreznog sustava u Slovačkoj i ulazak te zemlje u EU snažno su pojačali izravna mađarska ulaganja, ističe Tibor Varga, čelnik ureda Mađarske agencije za ulaganja i razvoj (ITD Hungary) u Bratislavi.
Do rujna 2004. Mađarska je zauzimala sedmo mjesto na stranih ulagača u Slovačku a ukupna mađarska ulaganja dosegnula su 1,7 milijardi dolara, pri čemu je uglavnom riječ o krupnim ulagačima poput naftne kompanije Mol.
Sljedeća je popularna destinacija za mađarske ulagače Rumunjska gdje je do danas formirano više od 5000 mađarsko-rumunjskih joint venturea a Mađarska također zauzima 7. mjesto na popisu stranih ulagača s ukupnom vrijednošću ulaganja koja premašuje 700 milijuna dolara a uglavnom je usmjerena na sektor maloprodaje.
Hrvatska je ranije smatrana rizičnim mjestom za ulagače, no a u razdoblju od 1993. do 2004. privukla je 930 milijuna dolara vrijedna mađarskih ulaganja, objavio je Tibor Sult, čelnik ureda ITD Hungary u Zagrebu. Mađarska ulaganja u Hrvatskoj usmjerena su na proizvodni i sektor maloprodaje, turizam, sektor usluga, privatizaciju a prisutna su i "greenfield" ulaganja.