Savjetovanje su zajednički organizirali Zajednica kulturnog turizma pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) te nedavno osnovana istoimena zajednica pri Županijskoj (karlovačkoj) gospodarskoj komori.
Organizacija toga savjetovanja ujedno je i prva aktivnost te karlovačke Zajednice, koja će, kako je istaknuo njezin predsjednik Željko Trezner, i u svom budućem radu nastojati što više povezivati turističke, kulturne i druge gospodarske segmenta grada i Županije, koji imaju značajne baštinske vrednote.
Pomoćnik ministra mora, turizma, prometa i razvitka Robert Bačac istaknuo je da je uz poštivanje naslijeđa i zahtjeva konzervatora moguća sprega javnog i privatnog interesa u formiranju "turističkog proizvoda u kulturi".
Bačac je kazao da ove godine Ministarstvo za poticanje takvih projekata raspolaže sa 1,5 milijuna kuna, kojima će se bespovratno financirati odabrani projekti. Rok za predaju tih zahtjeva je istekao, a dodjela sredstava može se očekivati tijekom svibnja, nakon što komisija obiđe teren.
Napomenuo je da u svijetu ima primjera kako se kulturna baština može pametno uključiti u turističke tokove i ponudu, dodavši da će Karlovac, ako na Starom gradu Dubovcu bude tijekom čitave godine imao turističkih proizvod u kulturi, može računati na poticaje resornog ministarstva.
Povjesničar Milan Kruhek je pak kazao da se zanose svi oni koji misle da bi takvo partnerstvo moglo u ugostiteljsko-turističkoj eksploataciji stvoriti vrijednosti koje bi omogućavale i zaradu i kvalitetno održavanje spomeničke vrijednosti.
Dodao je i da je u svijetu zadnjih 30-ak godina prisutna trend da vlasnici na državu prenose svoje dvorce za simboličan novac, ne bi li ona sačuvala spomeničke vrijednosti. Iznio je i slične primjere iz Hrvatske, poput onog u Severinu ili Muzeju seljačke bune u Donjoj Stubici.