Na današnjem okruglom stolu o problemima osoba s invaliditetom na Zagrebačkom velesajmu kao jedan od najvažnijih problema istaknuta je pokretljivost invalidnih osoba.
Anketa je pokazala da su osobe s invaliditetom najviše nezadovoljne jer su im nepristupačne zgrade Gradskog poglavarstva, domovi zdravlja, centri za socijalnu skrb, Hrvatski zavod za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, policija, škole, fakulteti.
Uzalud je Hrvatska dobila Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, kad je još uvijek puno hrvatskih škola nepristupačno invalidima, kazao je Bobuš.
Veliki je problem i što hrvatski obrazovni sustav još uvijek osobe s invaliditetom školuje za zanimanja koja više nitko ne traži, primjerice za telefoniste, dodao je Bobuš.
Istaknuo je da je u svijetu osmišljeno dvadesetak novih zanimanja koja osobama s invaliditetom čak omogućuju samozapošljavanje i rad kod kuće.
Pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za zdravstvo, rad i socijalnu skrb Zvonimir Šostar napomenuo je da u Zagrebu ima 80.119 osoba s invaliditetom ili 10,3 posto građana, a na Zavodu za zapošljavanje ih je 2.500.
Grad Zagreb je u tri godine dodijelio 40-tak stanova osobama s invaliditetom, te učinio pristupačnim sve zdravstvene ustanove u vlasništvu grada.
Šostar je najavio da će osobe s invaliditetom do kraja mjeseca dobiti prvi niskopodni tramvaj, do kraja godine bit će ih pet, a u četiri godine 70. Vrijednost tramvaja je 117 milijuna eura, a izrađuju ih hrvatske tvrtke Gredelj, Končar i Đuro Đaković.