Udruge su to zatražile ponukane namjerama tog ministarstva da putem javnog natječaja objavljenog sredinom ožujka dodijeli koncesije za 20 iskapališta duž rijeke Drave u ukupnoj količini većoj od dva milijuna kubnih metara (ili 202.000 kamiona) šljunka i pijeska tijekom slijedeće tri do četiri godine.
U otvorenom pismu ministru eko-udruge upozoravaju da će to biti najveće iskapanje sedimenata iz korita rijeke Drave u tako kratkom vremenu što bi moglo dovesti do, kako ističu, opsežne devastacije okoliša uzduž rijeke uz granicu s Madžarskom i utjecati na Park prirode Kopački rit i područja predviđena za zaštitu u okviru mreže Natura 2000.
Također smatraju da je najnovijim natječajem za dodjelu koncesije za vađenje pijeska i šljunka prekršeno obećanje državnog tajnika vodnog gospodarstva Bože Galića da se vađenje šljunka neće nastaviti nakon što su lani u svibnju prekinuti radovi na vađenju šljunka iz Drave između Varaždina i slovenske državne granice.
Udruge se pitaju zašto ministarstvo dugoročno uništava prirodne resurse u regiji samo zbog kratkoročnog profita dobivenog iskapanjem i prodajom šljunka i pijeska po cijeni od 1,5 do 2 kune po kubičnom metru.
Napominju da je Drava već pogođena snažnom erozijom korita od gotovo dva metra i velikim gubitkom sedimenata te podsjećaju da Zakon o vodama ne dozvoljava iskapanje izvora koji nisu obnovljivi.
Smatraju da bi novi plan doveo do nepovratnog pogoršanja sadašnjeg ekološkog statusa Drave odnosno do nedostatka pitke vode, sušenja šuma i šteta u poljoprivrednoj proizvodni u cijeloj dravskoj regiji.
"Vaše ministarstvo time postaje odgovorno za povećanje štete što je okolišu i gospodarstvu nanosi snižavanje razine podzemnih voda", navode eko-udruge u pismu ministru Čobankoviću.
Također ističu da bi Ministarstvo što hitnije trebalo odrediti odgovarajuću strategiju za razvoj rijeka.
Suočene s novim planom iskapanja sedimenata iz Drave, eko-udruge navode da su o svemu obavijestili nacionalne i međunarodne institucije poput Dunavske konvencije i Europske komisije kako bi se, ističu, proveo odgovarajući monitoring hrvatskih napora u prilagođavanju europskim standardima očuvanja prirode.
Najavili su da će danas (petak, 1. travnja) pred Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva organizirati i protesnu akciju te kraći performance.