Stručno povjerenstvo za provedbu Operativnog programa podizanja trajnih nasada četiri zahtjeva, u iznosu od 556,7 tisuća kuna, odobrilo je investitorima s područja Zagrebačke županije, pet se zahtjeva odnosi na Međimursku županiju u ukupnom iznosu od 1,6 milijuna kuna te pet na Bjelovarsko - bilogorsku županiju u iznosu od 1,46 milijuna kuna.
Iz Ministarstva podsjećaju da sada, nakon odobrenja zahtjeva, investitor popunjava obrazac zahtjeva za kredit koji dostavlja u Hrvatsku banku za obnovu i razvoj (HBOR) sa potrebnom dokumentacijom.
Nakon što HBOR odobri kredit, zahtjev za izdavanje garancije uz pripadajuću dokumentaciju upućuje se Hrvatskoj agenciji za malo gospodarstvo (HAMAG), a nakon odobrenja kredita i garancije od strane HAMAG-a, HBOR zaključuje Ugovor o kreditu s korisnikom kredita.
Cilj Programa kreditiranja je podizanje novih dugogodišnjih nasada (vinogradi, voćnjaci, maslinici) i oživljavanje postojećih u svrhu povećanja kvalitete i konkurentnosti domaćih proizvođača te usklađivanje s europskim pravilima proizvodnje, podsjetili u iz Ministarstva poljoprivrede.
Prema Operativnom programu podizanja trajnih nasada, u Hrvatskoj bi do 2007. trebalo podići 33,5 tisuća hektara novih nasada, i to 13 tisuća ha vinograda, 15 tisuća ha voćnjaka i 5.500 ha maslinika.
Kredite iz tog programa mogu zatražiti obiteljska poljoprivredna gospodarstva, trgovačka društva, poljoprivredne zadruge i obrtnici, i to za podizanje novih nasada ili za obnovu postojećih.
Za fizičke osobe iznos kredita kreće se od 80 tisuća do 1,5 milijuna kuna, a za pravne osobe od 100 tisuća od 3,5 milijuna kuna, rok otplate kreće se od 10 do 15 godina, uz 2 do 5 godina počeka, a fiksna kamatna stopa iznosi 4 posto.
HAMAG je u ovaj program uključen na način da korisnicima koji nemaju sredstava za cjelokupno osiguranje kredita založnim pravom na nekretnine izdaje garancije za 50 posto odobrenog iznosa kredita.
Ujedno, kroz sustav kapitalnih potpora Ministarstvo će odobravati nepovratna sredstva u iznosu od 25 posto ukupne vrijednosti investicije, do maksimalnog iznosa od 250 tisuća kuna. U proračunu Ministarstva za tu je namjenu ove godine predviđeno 120 milijuna kuna, a za kapitalne potpore u ostalim područjima još 100 milijuna kuna.