Nacionalni razvojni plan do 2009., koji je izradio Središnji državni ured za razvojnu strategiju, bio je povod Severu da ponovno izrazi nezadovoljstvo, kako Vladinim odnosom prema socijalnim partnerima tako i sadržajem strategije koja predviđa daljnje smanjenje radničkih prava.
Predsjednik NHS-a pred novinare je izašao noseći papagaja u krletci kako bi ilustrirao svoju tezu da vlast "papagajski ponavlja iste teze" koje promiču MMF i Svjetska banka.
Riječ je prije svega o zahtjevu za fleksibilizacijom tržišta rada.
"Već smo smanjili otpremnine, skratili otkazne rokove i olakšali davanje otkaza, pa pitamo dokle poslodavcima treba smanjivati troškove otkaza, i to u uvjetima 330.000 nezaposlenih", ističe Sever.
Lani je manje od 14 posto novih ugovora o radu sklopljeno na neodređeno vrijeme, pa NHS pita bi li ubuduće svi hrvatski radnici trebali dobivati zaposlenje samo na određeno vrijeme.
Nacionalni razvojni plan najavljuje i jaču decentralizaciju radnih odnosa, što znači spuštanje kolektivnih ugovora s razine grana na razinu poduzeća i stavljanje naglaska na individualne ugovore o radu.
To pogoduje poslodavcima koji su u pregovorima uvijek puno jači od radnika koje ne štiti sindikat, a pogotovo multinacionalnim kompanijama koje hrvatskim radnicima ne priznaju iste uvjete rada kao radnicima u matičnim zemljama, upozorava Sever.
Ako se doista namjerava krenuti u daljnju fleksibilizaciju tržišta rada, NHS će pozvati sve sindikate i radnike na reakciju, iako Sever nije optimističan da sindikati mogu nešto promijeniti.
Naime, slučaj organiziranja Svesindikalnog sabora protiv promjena Zakona o radu prije nekoliko godina pokazao je da se sindikalna sloga brzo raspada jer i sindikati slijede neke pojedinačne interese, kaže predsjednik NHS-a.