Najnoviji podaci o kapitalnim tijekovima u SAD-u u studenome lani pokazuju da sve više Amerikanaca ulaže u inozemstvo kako bi iskoristilo privlačne cijene imovine i zbog učinaka slabog dolara.
Po podacima američkog ministarstva financija, američki ulagači u tome mjesecu kupili su 16,1 milijardu dolara vrijednih stranih dionica, znatno više od u listopadu investiranih 12,6 milijardi ili rujanskih 3,8 milijardi.
I nadalje više novaca ulazi u SAD nego izlazi uslijed velikih kupovina američkih dionica i obveznica. Neto pritok kapitala u SAD u studenome dosegnuo je 81 milijardu dolara, što je bilo i više nego dovoljno da se nadoknadi golemi vanjskotrgovinski manjak SAD-a, koji je u tome mjesecu dosegnuo rekordnih 60,3 milijarde. No, analitičari ističu da značajan kapital napušta SAD u potrazi za imovinom u drugim državama, a očekuje se i u 2005. nastavak toga trenda.
I dok ulagači pritom gledaju na buduće profite, kratkoročni učinak kupovine strane imovine mogao bi pridodati patnjama američke valute. Ulagači, naime, prodaju dolare da bi mogli investirati u inozemstvo, što dodatno slabi njegov tečaj.
"Američkim fondovima zaista jača interes i izloženost stranim dionicama. Očekuje se da im inozemne dionice donesu veću vrijednost od domaćih", kazao je Brad Durham, direktor EmerginPortfolio.coma.
Jačanje tečaja eura prema dolaru privlači ulagače u europske dionice unatoč slabog gospodarskom rastu u eurozoni. Tečaj eura ojačao je sedam posto prema dolaru u 2004. dosegnuvši u prosincu povijesni rekord od 1,3660 dolara.