Komisija je prošli mjesec predložila da se uredba koja se trebala početi primjenjivati 30. prosinca 2024. odgodi za 30. prosinca 2025. za velika poduzeća i 30. lipnja 2026. za mikro i mala poduzeća.
Uredba o krčenju šuma, donesena 2023. regulira ulazak robe na tržište EU-a koja doprinosi globalnoj deforestaciji i degradaciji šuma te izvoz takve robe s toga tržišta.
Prema toj uredbi, tvrtke koje prodaju goveđe meso, kakao, kavu, palmino ulje, gumu i soja morat će dokazati da u lancu proizvodnje tih proizvoda nije došlo do krčenja šuma.
Pravila bi se primjenjuju i na niz proizvoda dobivenih od te robe, kao što su čokolada, pokućstvo, tiskani papir i odabrani derivati na bazi palmina ulja.
Osim o odgodi, Parlament je podržao prijedlog o bitnim izmjenama uredbe, među ostalim da se uvedu nova kategorije zemalja koje “ne predstavljaju rizik” u pogledu krčenja šuma, uz postojeće tri kategorije “niskog”, “standardnog” i “visokog” rizika. Na zemlje klasificirane kao zemlje „bez rizika”, definirane kao zemlje sa stabilnim ili sve većim razvojem šumskih područja, primjenjivali bi se znatno blaži zahtjevi jer postoji zanemariv ili nepostojeći rizik od krčenja šuma. Komisija će do 30. lipnja 2025. morati dovršiti sustav referentnih vrijednosti za pojedine zemlje.
O izglasanim izmjenama sada se moraju dogovoriti i Vijeće i Parlament da bi mogle stupiti na snagu.
Ljevica protiv desnice
Za promjene uredbe, koje se tumače kao njezino razvodnjavanje, glasali su desnog centra i desnice - Europske pučke stranke, , Europskih konzervativaca i reformista, Domoljuba za Europu, Suverenista kao i dio liberalnih zastupnika iz skupine Renew.
Progresivni savez socijalista i demokrata (S&D) snažno je osudio EPP i pozvao Komisiju da povuče prijedlog o odgodi uredbe, što je zatražila i grupacija Zelenih.
“U koaliciji s krajnjom desnicom, Europska pučka stranka (EPP) oslabila je ključne odredbe EU-ove uredbe o krčenju šuma. Nakon današnjeg glasovanja u Europskom parlamentu, koje je omogućilo razvodnjavanje uredbe, skupina socijalista i demokrata izražava duboko razočaranje onim što smatra značajnim nazadovanjem prema obvezama EU-a u pogledu okoliša”, kaže se u priopćenju socijaldemokratskog kluba.
Gordan Bosanac, hrvatski eurozastupnik u grupaciji Zelenih, rezultate glasovanja također ocjenjuje ""razočaravajućim" i "značajnom koraku unazad za očuvanje šuma i za zelenu tranziciju u cjelini"
"Mnoge odredbe regulacije dovest će do toga da će uništavanje šuma doprinijeti povećanju rizika okolišnih katastrofa, od poplava do odrona", smatra Bosanac.
"Mislim da se EPP-ova većina, kojoj pripadaju i HDZ-ovi zastupnici u Europskom parlamentu, treba upitati, jesu li ovakvim glasanjem doprinjeli tome da se dogode neke buduće okolišne katastrofe, poput poplava koje su ove jeseni u EU odnijele brojne živote?", pita Bosanac.
Zastupnik Možemo u klubu Zelenih napominje i kako je "glasanje provedeno unatoč dramatičnom kvaru elektroničkog sustava glasanja Europskog parlamenta, koji dovodi u pitanje legitimnost glasanja".
EPP zastupa stav da samo tvrtka koja prva proizvod stavlja na tržište treba dokazivati da u proizvodnji nije došlo do deforestacije, te da se uredba ne treba primijeniti dok, uz sustav klasifikacije rizika, platforma za praćenje neke proizvodnje neće biti u potpunosti operativna.
Pučani tvrde da mnoge male i srednje tvrtke u Europi još nisu spremne za provedbu zakona protiv deforestacije te da se oni bore za smanjenje "birokratskog opterećenja" i troškova za europske tvrtke.