Nošnja, pisme, plesovi, tambura, gajde zajednički je nazivnik svih Bunjevaca, bez obzira na to žive li s vojvođanske strane granice ili u južnoj Mađarskoj, u takozvanom Bajskom trokutu, poručeno je na susretu koji je ove godine okupio članove devet KUD-ova sa sjevera Vojvodine i južne Mađarske.
Skup je otvorila predsjednica HNV-a i hrvatska zastupnica Jasna Vojnić riječima kako je to važna smotra bunjevačkih udruga na kojoj se može vidjeti koliko ih je, na kojoj joj razini njihovo djelovanje i trebali im se i kako pomoći.
„Sve hrvatske udruge u Srbiji, pa tako i one koje njeguju bunjevačku kulturu, su u potrebi. Gotovo se sve oslanjaju na volonterski rad i entuzijazam pojedinaca i njima je pomoć – financijska, materijalna, kadrovska, naših krovnih institucija i matične Hrvatske“, izjavila je u ovome povodu Jasna Vojnić.
Osvrnula se tom prigodom i na priopćenje Bunjevačkog nacionalnog vijeća, krovnog tijela dijela zajednice Bunjevaca u Bačkoj koji niječu svoju hrvatsku pripadnost, koje je uoči otvorenja manifestacija javnosti priopćilo kako izražava „ozbiljnu zabrinutost i osudu ih štetnih aktivnosti“.
Ono je navelo kako hrvatske institucije i udruge „u kontinuitetu krajnje tendenciozno i zlonamjerno manipuliraju bunjevačkim imenom, čime se negira nacionalna samobitnost Bunjevaca u Republici Srbiji“.
Jasna Vojnić je odgovorila kako njihovo oglašavanje treba ignorirati jer je više nego jasno „tko su Bunjevci i kojemu narodu pripadaju“, i dodala kako su takvi takozvani sporovi posljedica starih politika umjetne podjele bačkih Bunjevaca na one koje niječu hrvatsku pripadnost i one koji ističu i njeguju hrvatski identitet.
Na festivalu „Bunjevci bez granica“ predstavili su se HKC »Bunjevačko kolo«, UBH »Dužijanca«, HGU » Festival bunjevačkih pisama« i »Hrvatska čitaonica« iz Subotice, HKPD »Matija Gubec« iz Tavankuta, HBKUD »Lemeš« iz Lemeša, KUD »Zora« iz Aljmaša i Hrvatska samouprava Kaćmar iz Mađarska, te domaćin HKUD »Vladimir Nazor« iz Sombora.
Prva manifestacija "Bunjevci bez granica" održana je 2016. u bačkom selu Tavankutu, a svake se godine održava u drugom mjestu u Srbiji ili Mađarskoj.
Projekt se financira iz fonda Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, a podupiru ga Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i Novinsko izdavačka ustanova „Hrvatska riječ“.