Optički aktivne tvari u jezerskoj vodi mogu stupati u interakciju sa sunčevom svjetlošću, poput apsorpcije i raspršenja svjetlosti, zbog čega jezera pokazuju različite boje. Prethodne studije mapirale su varijacije u bojama jezera u Kini, ali njihovi promjenjivi obrasci i relevantni uzroci tijekom proteklih desetljeća ostaju nejasni, piše u utorak kineska agencija Xinhua.
Istraživači s Instituta za geografiju i limnologiju u Nanjingu, kao i oni iz Sjedinjenih Država i Estonije, koristili su se satelitskim snimkama kako bi pratili godišnje trendove boja više od 2500 jezera u Kini od 1980-ih godina.
Prema studiji objavljenoj nedavno u časopisu Geophysical Research Letters, boje za 68 posto jezera od 1984. do 2021. pomaknule su se prema kraćim vizualnim valnim duljinama. Plava jezera u zapadnoj Kini, poput onih na Tibetskoj visoravni, postala su plavija, dok su zeleno-žuta jezera u istočnoj Kini poprimila zeleniju boju.
Istraživači su također otkrili uzroke takvih promjena boje. Većina jezera na visoravni Qinghai-Tibet su duboka, a boje vode su im uglavnom plave. Njihove boje koje postaju sve plavije u posljednjih 40 godina uglavnom su povezane sa širenjem jezera i povećanom prozirnošću, uzrokovanom zagrijavanjem klime i povećanom vlažnosti zraka.
U istočnoj Kini jezera su uglavnom plitka, a boje su im zelene, ili žute. Smanjenje brzine vjetra u većini područja u posljednjih 40 godina oslabilo je resuspenziju (ispiranje) sedimenata, dok je širenje vegetacije u okolnim područjima smanjilo ulazak čestičnih tvari u jezera. Oboje su učinili da jezera postanu zelenija.
Nalazi mogu pomoći u razumijevanju promjena boja jezera i njihovih odgovora na klimatske promjene i ljudske aktivnosti, zaključuje se u kineskoj studiji.