Aktivisti grupe Posljednja generacija umrljali su staklo ispred Klimtove slike "Smrt i život" u muzeju Leopold u Beču, a jedan je na staklo zalijepio ruku u prosvjedu u studenome pozivajući na prestanak crpljenja nafte.
"Smatramo da je taj način potpuno pogrešan", rekao je umjetnički direktor muzeja Hans-Peter Wipplinger Reutersu na dan otvaranja odgovora - male izložbe "Nekoliko stupnjeva više (pretvorit će svijet u neudobno mjesto)".
U okviru izložbe 15 je djela umjetnika, uključujući Klimta i austrijskog velikana Egona Schielea, obješeno nakrivljeno uz prateće tekstove koji skreću pozornost na učinak koji bi globalno zagrijavanje za više od 1,5 stupnjeva Celzijevih u odnosu na predindustrijske razine imalo na krajolike prikazane na njima.
Prema Međuvladinom panelu o klimatskim promjenama Ujedinjenih naroda (IPCC), emisije se moraju prepoloviti do sredine 2030-ih ako svijet želi imati ikakve izglede ograničiti porast temperature na 1,5 stupnjeva Celzijusa u odnosu na predindustrijske razine - ključni cilj sadržane u Pariškom sporazumu iz 2015.
"Htjeli smo inicirati nešto produktivno, nešto komunikativno. To znači prenošenje poruke i to ne samo spektakularnim fotografijama (kao što je prosvjed), već i pomaganjem posjetiteljima da saznaju više o situaciji i različitim kontekstima tog globalnog zagrijavanja", rekao je Wipplinger.
Izložba traje do 26. lipnja.