Sredstava su u sljedećih šest godina namijenjena za održivo ribarstvo, akvakulturu i preradu te održivo plavo gospodarstvo u obalnom području.
“Program za Hrvatsku značajno će ubrzati tranziciju prema održivom korištenju prirodnih resursa, podržati zaštitu i obnovu vodene bioraznolikosti, kao i promicati niskougljičnu akvakulturu i preradu. Također će potaknuti zelenu i digitalnu transformaciju, pridonijeti vitalnosti obalnih zajednica i ojačati održivo upravljanje morem”, rekao je povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo Virginijus Sinkevičius.
U programu je predviđeno da 46,4 posto sredstava ide za održivo ribarstvo, 39,6 posto za održivu akvakulturu, preradu i marketing, 13,6 posto za održivo plavo gospodarstvo i 0,4 posto za jačanje međunarodnog upravljanja oceanima.
Program, između ostaloga, predviđa privremeni i trajni prekid ribolovnih aktivnosti kako bi se pomoglo u postizanju ravnoteže između kapaciteta flote i mogućnosti ribolova; otkup prava ribara na ribolov određenim alatima kao pomoćnog alata za postupno ukidanje određenih vrsta ribolova; ulaganja u poboljšanje infrastrukture ribarskih luka kako bi se olakšala provedba obveze iskrcaja; proširenje pokrivenosti morskim zaštićenim područjima radi podrške ekološkim ciljevima; ulaganja za potporu dekarbonizaciji industrije, ulaganja u selektivnost alata za isključivanje hvatanja vrlo male ribe i izbjegavanje neželjenog ulova; učinkovitu kontrolu i provedbu pravila ribarstva i sveobuhvatne aktivnosti prikupljanja podataka.
U akvakulturi su predviđena ulaganja u povećanje produktivnosti, otpornosti, kružno gospodarstvo i prilagodbu klimatskim promjenama; u energetsku učinkovitost i dekarbonizaciju u akvakulturi; jačanje konkurentnosti i poticanje inovativnosti, te diverzifikaciju djelatnosti.
U području održivog plavog gospodarstva poticat će se razvoj gospodarskih aktivnosti povezanih s plavim gospodarstvom podupiranjem zajednica ovisnih o ribarstvu diljem Hrvatske.
Ulagat će se i u održivo upravljanje u Jadranu, unaprjeđenjem znanja o stanju morskog okoliša, povećanjem kvalitete podataka i kroz razvoj sustava razmjene informacija za pomorski nadzor i promicanje suradnje obalne straže.