Na javnom izlaganju održanom 27. svibnja nisu bili nazočni i predstavnici jedinica lokalne samouprave na koje bi produženje rada imalo utjecaja, tako da nisu zadovoljene zakonske odredbe o javnoj raspravi, ističe se u priopćenju.
Kako bi se javna rasprava provela sukladno zakonu, prema članku 19. Uredbe o informiranju i sudjelovanju javnosti „obavezno se osigurava nazočnost i sudjelovanje predstavnika nositelja zahvata, voditelja izrade studije, projektanta, i predstavnika lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave na čijem području se provodi javna rasprava i javno izlaganje“.
Ponavljanjem javnog izlaganja s primjerenim pozivom javnosti, posebno predstavnicima lokalne samouprave s cijelog područja mogućih utjecaja zahvata, osiguralo bi se izbjegavanje dugotrajnih i, po ugled Republike Hrvatske štetnih, međunarodnih procedura unutar tijela Konvencija UN-a o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica i Aarhuške konvencije, kojima bi mogli pribjeći predstavnici zainteresirane javnosti nezadovoljni opisanom provedbom javnog izlaganja.
Javna rasprava u Hrvatskoj, tijekom koje građani i institucije u RH mogu uputiti svoje prijedloge i primjedbe, otvorena je do 10. lipnja.