Europski povjerenik za gospodarstvo Paolo Gentiloni u ponedjeljak će predstaviti proljetne ekonomske prognoze. U zimskim ekonomskim prognozama Komisija je predvidjela rast hrvatskog gospodarstva u ovoj godini od 4,8 posto, a sljedeće godine tri posto.
Što se tiče EU-a u cjelini, Komisija je u zimskim prognozama predviđala rast po stopi od 4 posto ove godine i sljedeće 2,8 posto. U europodručju očekuje se rast od 4 posto ove godine i 2,7 posto sljedeće godine.
Zimske prognoze su objavljene 10. veljače, prije ruske invazije na Ukrajinu, stoga se očekuje da će Komisija smanjiti procjene rasta kako za Hrvatsku tako i za ostale članice i Uniju u cjelini. Ruska agresija je dodatno ubrzala rast cijena energije, najznačajnijeg faktora rastuće inflacije. Visoka inflacija, prekidi u dobavnim lancima neminovno dovode do usporavanja gospodarskih aktivnosti.
U ponedjeljak se u Bruxellesu sastaju ministri vanjskih poslova država članica. Glavne teme su odgovor na rusku invaziju i zapadni Balkan.
Komisija je prije desetak dana predložila šesti paket sankcija protiv Rusije, ali veleposlanici država članica koji su o tome raspravljali nisu uspjeli postići suglasnost. Glavnu prepreku predstavlja Mađarska, koja traži izuzeće za uvoz ruske nafte uz obrazloženje da bi prekid isporuke predstavljao težak udarac za njezino gospodarstvo.
Za vrijeme radnog ručka, ministrima će se pridružiti njihovi kolege iz šest zemalja zapadnog Balkana. Razgovarat će se o tome kako EU može pomoći u ublažavanju posljedica ruske agresije na Ukrajinu po zapadni Balkan. Očekuje se da će Srbija ponovno biti pozvana da se uskladi s vanjskom politikom EU-a i uvede sankcije protiv Rusije.
U utorak se sastaju ministri obrane država članica, koji će razgovarati o provedbi Strateškog kompasa, s naglaskom na djelotvornosti misija i operacija zajedničke sigurnosne i obrambene politike (ZSOP).
U petak se sastaje Vijeće za vanjske poslove u formatu ministara zaduženih za razvojnu suradnju. Na tom sastanku razgovarat će se o globalnim implikacijama ruske agresije protiv Ukrajine, s naglaskom na sigurnost opskrbe hranom.
Komisija bi u srijedu trebala predstaviti plan za prestanak ovisnosti EU-a o ruskim energentima do 2027. godine. Plan težak 195 milijardi eura predviđa brži razvoj proizvodnje energije iz obnovljivih izvora u kombinaciji sa štednjom energije te alternativne pravce za dobavu plina.
U srijedu i četvrtak u Bruxellesu se održava mini-plenarna sjednica Europskog parlamenta, na kojoj će također jedna od tema biti ruski rat protiv Ukrajine. Zastupnici će u četvrtak glasati o rezoluciji o ekonomskim i socijalnim posljedicama ruske invazije i odgovoru EU-a na nju.