“Mi ne komentiramo komentare, ali htio bih razjasniti neke stvari: društvene mreže trebaju biti prostor za konstruktivnu raspravu punu poštovanja, a ne prostor za napade na pojedince, bilo privatne ili javne osobe, kao što je slučaj sa spomenutim tvitom”, izjavio je glasnogovornik Komisije Christian Wigand odgovarajući na novinarsko pitanje da komentira Janšine tvitove koji su u četvrtak izazvali burne reakcije.
Janša je najprije objavio tvit, koji je kasnije obrisao, s priloženom fotografijom "13 od 226 poznatih lutaka Georgea Sorosa u Europskom parlamentu", među kojima su i fotografije Sophie in 't Veld, te nekadašnjeg predsjednika stranke europskih liberala (Alde) Hansa van Baalena, bivšeg predsjednika Europskog parlamenta Martina Schulza.
Mnogi su protumačili da taj tvit ima antisemitske konotacije, jer se aludira na teoriju zavjere koju širi krajnja desnica da mađarsko-američki financijer i filantrop George Soros, koji je židovskog podrijetla, tajno povlači konce u EU.
“Stajalište Europske komisije o antisemitizmu je vrlo jasno. U Europskoj uniji nema mjesta za antisemitizam, on nije uperen samo protiv židovske zajednice nego i protiv otvorenog i raznolikog društva”, rekao je Wigand.
Na Janšino objave reagirao je nizozemski premijer Mark Rutte, osudivši Janšin "neukusan tvit", a slovenska veleposlanica u Nizozemskoj pozvana je na razgovor.
Janša je na to Rutteu odgovorio da su optužbe o medijskim neslobodama u Sloveniji za koje kaže da ih širi europska ljevica, "besmislene".
"Ne gubite vrijeme s pozivanjem veleposlanika i slobodom medija u Sloveniji nego zajedno sa Sophie in 't Weld zaštitite svoje novinare pred ubojstvima na ulici", napisao je Janša, aludirajući na tragičan događaj kad je u Nizozemskoj u srpnju ove godine ubijen novinar Peter R. de Vries koji je istraživao kriminalno podzemlje.
Na Janšino tvitanje i napade na eurozastupnike reagirao je i predsjednik Europskog parlamenta David Sassoli pozivom Janši da se suzdrži.
"Pozivamo Janeza Janšu da odmah prestane s napadima na zastupnika Europskog parlamenta, takvi napadi predstavljaju i napad na europske građane. Konstruktivna suradnja s rotirajućim predsjedništvom Vijeća EU-a temelji se na međusobnom povjerenju i poštovanju", napisao je Sassoli, ali je i na to dobio Janšin nediplomatski odgovor.
"Slovenija nije kolonija. Molim da kažete svojim zastupnicima neka ime Europskog parlamenta ne zlorabe za političke spletke i besmislene optužbe na račun Slovenije", naveo je Janša u svojoj poruci Sassoliju.
Oglasio se i predsjednik Europskog vijeća Charles Michel, navevši da članovima Europskog parlamenta treba omogućiti da obavljaju svoj posao "bez ikakva pritiska".
"Međusobno poštovanje između europskih institucija i unutar Europskog vijeća jedini je način da se ide naprijed", naveo je Michel.
Od Janšinih nediplomatskih poruka ogradili su se i osudili ih predstavnici lijevih oporbenih stranaka, izrazivši bojazan da se njima kvari ugled Slovenije u Europskoj uniji.