"Parlament razlikuje ruski narod od režima predsjednika Putina, koji je stagnirajuća autoritarna kleptokracija koju vodi doživotni predsjednik okružen oligarsima", navodi se u izvješću litavskog pučanina (EPP) Andriusa Kubiliusa.
Dan ranije je u raspravi Kubilius poručio kako “ruski narod treba znati da će transformacija zemlje koristiti svima koji su sada prve žrtve autoritarnog i korumpiranog režima”.
“Želimo da ruski narod ima iste slobode, ljudska prava i i privilegije demokracije koje mi uživamo”, dodao je.
Europski parlament smatra da bi EU s ruskim vlastima trebao biti uključen u "uvjetni selektivni dijalog", dok bi s ruskim civilnim društvom "koje teži demokraciji" trebala postojati strateška suradnja.
"Strategija EU-a za Rusiju ne bi trebala biti prepreka suradnji s vlastima ako je to u interesu EU-a i njome se ne smiju ugroziti obveze EU-a u pogledu ljudskih prava i demokracije", navodi se u izvješću.
Rusija, ocjenjuju europarlamnetraci, ima "demokratsku budućnost" i njeni građani teže vrijednostima slobode i demokracije zbog čega se EU treba povezati s građanima Rusije i pomoći im "u izgradnji drugačije budućnosti".
U izvješću, koje je usvojeno s 494 glasa za, dok su 103 zastupnika bila protiv, a 72 suzdržanih, navodi se i da EU treba u odnosu prema Rusiji surađivati sa SAD-om i drugim demokratskim partnerima.
Europarlamentarci su također zaključili da bi EU trebala smanjiti ovisnost o ruskim energentima i boriti se protiv priljeva ruskog "prljavog novca" te je potrebno "razotkriti skrivena bogatstava i financijsku imovinu ruskih autokrata i korumpiranih oligarha u državama članicama".