"Snažno vjerujemo da distribucija i proizvodnja trebaju biti dodatno ojačani", navodi se u pismu 16-ro eurozastupnika šefu europske diplomacije Josepu Borrelu te povjerenicima Europske komisije Margrethe Vestager (Europa spremna za digitalno doba), Stelli Kyriakides (zdravlje i sigurnost hrane) i Oliveru Varhelyiju (susjedstvo i proširenje)
Pismo potpisuje troje zastupnika pučana (EPP), dvoje zastupnika socijaldemokrata, pet zastupnika liberalnog kluba Obnovimo Europu, dvoje zastupnika zelenih, jedan zastupnika kluba GUE/NGL te troje zastupnika talijanskog Pokreta pet zvijezda koji nije član niti jedne europske političke grupacije.
"Moramo učiniti sve što je u našoj moći kako bismo osigurali da zemlje zapadnog Balkana razviju potrebnu otpornost za borbu i izlazak iz pandemije", navode u pismu europarlamentarci.
Europska komisija prošloga je mjeseca najavila da će donirati 651 tisuću doza Pfizer/BioNTechova cjepiva Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori i Srbiji u razdoblju od svibnja do kolovoza.
Međutim, kritičari ističu da je Europska unija kasno reagirala, zbog čega su zemlje zapadnog Balkana, a ponajviše Srbija, naručivale kupile cjepivo od Kine i Rusije, čime slabi utjecaj EU-a.
Europarlamentarci navode u pismu da je Europska unija trebala uključiti kandidate za članstvo u Europskoj uniji i potencijalne kandidate u europski program cijepljenja.
Riječ je o "strateškoj grešci" EU-a, ocjenjuje se u pismu.
"Ne samo s gledišta čisto javnog zdravlja - s obzirom na komercijalne veze i stalne interakcije između građana zapadnog Balkana i ostatka Europe - već i zbog nedostatka političke vizije", ističu eurozastupnici i dodaju da su se zbog "početnog oklijevanja" zemlje zapadnog Balkana mogle osjećati da ih je EU "napustio".
"Činjenica da su ove zemlje bile prisiljene prihvatiti ta cjepiva (ruska i kineska) predstavlja politički i simbolički problem, jer su se druge regionalne i neregionalne sile pokazale spremnijima reagirati na hitne slučajeve od EU-a", stoji u pismu.
Postoji i "praktični" problem jer će većina stanovnika zapadnog Balkana biti cijepljena ruskim cjepivom Sputnik V i Sinopharmom, a tzv. europska zelena propusnica priznavat će samo cjepiva koja je odobrila Europska agencija za lijekove (EMA).
Zbog toga će zemlje zapadnog Balkana "potencijalno izgubiti interes za prihvaćanje" europske zelene propusnice, upozorava se u pismu.
"To je otvoreno pitanje koje bi Komisija trebala riješiti što je prije moguće kako bi se zajamčilo priznavanje imunizacije stanovnika zapadnog Balkana pod Digitalnim zelenim certifikatom", napominju europarlamentarci.