Suglasnost Europskog parlamenta je uvjet da bi taj sporazum, zaključen 24. prosinca prošle godine, mogao stupiti na snagu. Sporazum se privremeno primjenjuje od početka ove godine, ali ta privremenost istječe u petak, 30. travnja. Glasanje je predviđeno u utorak navečer, a rezultati će biti objavljeni u srijedu ujutro.
Ratifikaciju sporazuma o budućim odnosima uvelike je zakompliciralo kršenje sporazuma o razdruživanju, koji je stupio na snagu u veljači prošle godine.
Europski parlament je dugo odgađao odrediti datum glasanja, prosvjedujući tako zbog odluke britanske vlade da odgodi uvođenje carinskih kontrola između Velike Britanije i njezine pokrajine Sjeverne Irske.
Velika Britanija je odlučila da će jednostrano odgoditi carinske kontrole na uvoz hrane u Sjevernu Irsku, zbog čega je Europska komisija pokrenula postupak protiv Londona.
Velika Britanija i EU potpisali su sporazum o razdruživanju čiji je dio i Protokol o Irskoj i Sjevernoj Irskoj. Tim protokolom se želi sačuvati mirovni sporazum postignut na Veliki petak, kojim su ukinute kontrole na irskom otoku između Republike Irske i Sjeverne Irske.
Da bi se izbjeglo uvođenje tvrde granice na irskom otoku i istodobno zaštitilo jedinstveno europske tržište, Protokol predviđa uvođenje carinskih kontrola na robu koja dolazi iz Velike Britanije u Sjevernu irsku.
Bilo je predviđeno da se te kontrole uvedu početkom travnja, a britanska vlada je nedavno najavila da se to odgađa do 1. listopada.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen je svom govoru na početku rasprave istaknula da sporazum o trgovini i suradnji štiti prava europskih građana, štiti europske interese i čuva integritet jedinstvenog tržišta.
“Sporazum osigurava visoku razinu zaštite u svemu, od socijalnih i radnih prava, preko zaštite okoliša, porezne transparentnosti i državnih potpora”, rekla je von der Leyen, dodajući da sporazum uključuje i snažne alate - obvezujući mehanizam za rješavanje sporova te predviđa mogućnost jednostranih korektivnih mjera tamo gdje je to potrebno.
“Želim biti jasna - mi ne želimo koristi te alate, ali nećemo oklijevati koristiti ih bude li potrebno. Oni su nužni kako bi se osiguralo puno poštovanje sporazuma o trgovini i suradnji i sporazuma o razdruživanju”, rekla je von der Leyen.
Zadnji korak u ratifikaciji sporazuma na strani EU-a je odluka država članica u Vijeću EU-a, koja se mora donijeti jednoglasno.
Zastupnici će također u utorak glasati o pravno neobvezujućoj rezoluciji, u kojoj brexit nazivaju “povijesnom pogreškom”.
Ursula von der Leyen je istaknula da je današnje glasanje kraj jednog razdoblja i početak novoga poglavlja.
“Sad je izbor hoće li današnje glasanje biti vodeni žig za odnose EU-a i UK u sljedećim desetljećima ili će biti temelj snažnog i bliskog partnerstva temeljenog na našim zajedničkim interesima i vrijednostima”, rekla je von der Leyen, dodajući kako se nada da će se dogoditi ovo potonje.