U ponedjeljak je predviđen video-sastanak ministara vanjskih poslova država članica EU-a. Jedna od glavnih tema bit će Ukrajina, a europski ministri će imati prigodu razgovarati s ukrajinskim ministrom vanjskih poslova Dmitrom Kulebom.
Posljednjih tjedana sa zabrinutošću se prati ruske vojne aktivnosti u blizini ukrajinskih granica i na Krimu.
Češka na tom sastanku namjerava izvijestiti druge zemlje o navodoj ruskoj umiješanosti u eksploziju skladišta streljiva u Češkoj 2014. zbog čega je odlučila protjerati 18 ruskih diplomata, najavio je češki ministar Jan Hamacek.
Ministri će razgovarati i o aktualnim vanjskopolitičkim pitanjima o čemu će izvijestiti visoki predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell. On će govoriti o najnovijim zbivanjima u Gruziji, Indiji, Mjanmaru i Mozambiku.
Ministri će također održati i raspravu o Etiopiji.
Ranije je bilo predviđeno da će ministri vanjskih poslova država članica EU-a na svom travanjskom sastanku raspravljati o zapadnom Balkanu, ali je to sada odgođeno za sljedeći sastanak u svibnju. Prema europskim diplomatima do odgode je došlo jer se smatra da je o tako važnoj temi potrebna rasprava na fizičkom sastanku, uz osobnu nazočnost ministara, a ne na video-konferenciji.
Protekli tjedan veliku pozornost je izazvao fantomski non-paper, koji se pripisuje slovenskom premijeru Janezi Janšu i u kojem se zagovara prekrajanje granice na zapadnom Balkanu. Janša je demantirao postojanje takvog neslužbenog dokumenta u kojem bi zagovarao novo crtanje granica.
U utorak se održava video-sastanak Vijeća za opće poslove, koji čine ministri vanjskih ili europskih poslova država članica. Na dnevnom redu su odnosi EU-Velika Britanija, pripreme za pokretanje Konferencije o budućnosti Europe, rasprava o vladavini prava u pojedinim državama članicama, koordinacija borbe protiv pandemije covida-19.
Bit će riječi i o proširenju i procesu stabilizacije i pridruživanja. Portugalsko predsjedništvo će ukratko predstaviti trenutačno stanje i iznijeti svoje ambicije u tom području za predstojeće mjesece.
Supredsjedatelj Izvršnog odbora Konferencije o budućnosti Europe, zastupnik Guy Verhofstadt u ime Europskog parlamenta, portugalska državna tajnica za poslove EU-a u ime predsjedništva Vijeća EU-a Ana Paula Zacarias i potpredsjednica Komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica predstaviti novu digitalnu platformu Konferencije na kojoj građani mogu iznositi svoja mišljenja i prijedloge.
Višejezična digitalna platforma omogućit će građanima iz cijele Europe da izravno doprinesu Konferenciji i iznesu svoja stajališta o bilo kojoj temi koju smatraju važnom za budućnost EU-a.
Platforma će biti središnja točka Konferencije, mjesto na kojem će se okupljati i dijeliti svi doprinosi Konferenciji, uključujući decentralizirane događaje, panele europskih građana i plenarne konferencije.
Sama Konferencija o budućnosti Europe trebala bi službeno biti pokrenuta na Dan Europe, 9. svibnja.
Predstavnici Europskog parlamenta i rotirajućeg predsjedništva Vijećem EU-a pokušat će u utorak postići sporazum o zakonu o klimi, ključnom dijelu Europskog zelenog plana. Tim zakonom bi se uvela obveza da EU do 2050. godine postane klimatski neutralna.