HALMED je trenutno u kontaktu sa zdravstvenom ustanovom u kojoj se slučaj dogodio kako bi se u što kraćem roku dostavila sva medicinska dokumentacija na temelju koje bi se mogla provesti ocjena uzročno-posljedične povezanosti, ističe se u priopćenju.
"U prijavi je navedena trombocitopenija i krvarenje, međutim, prijava je vrlo oskudna te ne sadrži dokumentaciju o uzroku smrti, kao ni o tijeku i razvoju događaja koji su doveli do smrtnog ishoda. U što skorijem roku očekujemo zaprimanje zatražene medicinske dokumentacije, uključujući otpusno pismo, a naknadno i nalaz obdukcije koja je u tijeku".
HALMED i HZJZ danas su započeli raditi na ocjeni koja će se žurno nastaviti po primitku zatražene dokumentacije, nakon čega će izvijestiti o ishodu.
Prijava će danas biti upućena i Europskoj agenciji za lijekove (EMA), kako bi se uključila u ocjenu slučaja.
HALMED ističe da dosad nije zaprimio ni jednu prijavu sumnje na nuspojavu sa smrtnim ishodom za koju je utvrđena uzročno-posljedična povezanost sa cijepljenjem.
Zaprimljeno je devet prijava sumnji na nuspojave sa smrtnim ishodom, koje su vremenski povezane s razdobljem cijepljenja.
Među njima za šest prijava iz trenutno dostupnih podataka nije moguće ocijeniti uzročno-posljedičnu povezanost sa cijepljenjem. Za te slučajeva, koji uključuju i danas zaprimljenu prijavu, zatraženi su dodatni podaci potrebni za potpunu ocjenu prijava.
Za tri prijave, nakon provedene potpune ocjene sve dostavljene medicinske dokumentacije, utvrđeno je da nije vjerojatna uzročno-posljedična povezanost između primjene cjepiva i smrtnog ishoda, što uključuje i posljednji ocijenjeni slučaj plućne tromboembolije.
HALMED je zaprimio i šest prijava neželjenih događaja sa smrtnim ishodom, koje su vremenski povezane s razdobljem cijepljenja, no nisu uzročno-posljedično povezane s primjenom cjepiva.
Od navedenih ukupno 15 prijava sumnji sa smrtnim ishodom, u devet prijava radi se o cjepivu Pfizera, a u šest cjepivu AstraZeneca.