Pismo sa zahtjevom da visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku odstupni većinom su potpisali pučani, ali i konzervativci i reformisti te nekoliko liberala.
Svjesni da će njihova inicijativa teško uspjeti, zastupnici smatraju da bi predsjednica Europske komisije (EK) Ursula von der Leyen trebala smjeniti Borrella ako sam ne da ostavku.
“Hvala svim zastupnicima, kojih je 81, koji su potpisali pismo i nadaju se znatnoj promjeni u politici EU-a prema autoritarnoj Rusiji”, objavio je Twitteru Terras, organizator inicijative.
Zastupnici kažu da je Borrrell samoinicijativno odlučio otići u Moskvu, ignorirajući zločine što ih je “Putinov režim počinio protiv političkih protivnika”. Tvrde i da Borrell tijekom posjeta nije branio europske interese.
“Umjesto da snažno osudi uhićenja Alekseja Navaljnog i posjeti ga u zatvoru, Borrell je pogrešno izjavio da se ne govori o sankcijama EU-a zbog zatvaranja Navaljnog. Ta je izjava netočna, jer je nekoliko zemalja članica s najviše razine pozvalo da se uvedu sankcije”, stoji u pismu.
Borrell će u utorak popodne na plenarnoj sjednici EP-a govoriti o svom posjetu Rusiji i imat će priliku braniti se od optužbi koje će sigurno uslijediti.
EK je u ponedjeljak u njegovu obranu. "Putovanje je bilo neophodno. Ne odustaje se od putovanja zato jer se ono čini teško", rekao je glasnogovornik Eric Mamer u Bruxellesu.
Borrellu se u EU-u zamjera to što nije reagirao dok je na zajedničkoj konferenciji za novinare ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov nazvao EU “nepouzdanim partnerom”, što je u Moskvi kritizirao Sjedinjene Države zbog sankcija protiv Kube i propustio spomenuti rusko sudjelovanje u ratu u Ukrajini.
Kao vrhunac poniženja spominje se to da je tijekom razgovora s Lavrovim saznao za protjerivanje troje europskih diplomata i to preko društvenih mreža.