Šćulac, ujedno i županijski vatrogasni zapovjednik, rekao je da su vatrogasci iz Primorsko-goranske županije na Banovini od 29. prosinca.
"Izmijenili smo dva tima, a u pripremi je treći koji kreće sutra", izvijestio je.
Rad vatrogasaca na terenu na potresom pogođenom području je opasan, težak i zahtjevan te šaljemo samo izvrsno osposobljene vatrogasce, istaknuo je.
Iz javnih vatrogasnih postrojba i dobrovoljnih vatrogasnih društva Primorsko-goranske županije na Banovini je od 43 do 48 vatrogasaca i 18 vatrogasnih vozila, izvijestio je Šćulac.
Na Banovini je i pet pripadnika Hrvatske gorske službe spašavanja s tri psa tragača te intervencijska postrojba s 40 članova.
Tvrtka Valamar s Krka poslala je na Banovinu 12 kamp-kućica, Jadranka s Lošinja 25, a u najavi je slanje još osam iz Cresa, rečeno je.
Ravnateljica Društva Crvenoga križa Primorsko-goranske županije Vesna Čavar rekla je da je 30. prosinca na Banovinu stigao županijski interventni tim koji se za slične zadatke priprema godinama, a u njegovu su sastavu psihologinja i osobe educirane za druge interventne zadaće.
Vratili su se u Primorsko-gorsku županiju, na Banovini su ostala dvojica kuhara koji pripremaju hranu za interventne službe, a jutros je poslan novi tim za psihosocijalnu pomoć, izvijestila je.
Čavar je pozvala sve koji u Primorsko-goranskoj županiji pružaju smještaj osobama s područja pogođenih potresom da lokalnim organizacijama Crvenoga križa dostave podatke o tim osobama.
Crveni križ ima ovlast bilježenja osoba u tim slučajevima, među ostalim i zbog službe traganja za osobama, rekla je i dodala kako, uz to, mogu dobiti pomoć s paketima hrane i higijenskih potrepština.