Pismo je adresirano na predsjednika Vijeća EU-a Charlesa Michela i predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen, te njemačku kancelarku Angelu Merkel, budući da Njemačka trenutačno obnaša rotirajuće predsjedništvo EU-a.
Janša navodi da se sada, kad prijeti blokada zbog pitanja vladavine prava u Poljskoj i Mađarskoj, potrebno vratiti na poštovanje dogovora o proračunu iz srpnja ove godine, i na "odgovoran pristup" za dobro cijele Europske unije.
Kako prenose slovenski mediji čiji su dopisnici u Bruxellesu imali uvid u sadržaj pisma, Janša u njemu tvrdi da nedavni dogovor između Vijeća EU-a i Europskog parlamenta o uvjetovanju korištenja europskih sredstava poštovanjem načela vladavine prava ugrožava konačnu konsenzualnu potvrdu proračuna, a kriterije po kojima se u sadašnjoj sutuaciji tretira načelo vladavinje prava ocjenjuje politički motiviranim.
Janša navodi da kompromis, za čije su postizanje ključni idući dani, mora biti pošten i uravnotežen.
"Vladavinu prava treba primjenjivati u cijeloj Europskoj uniji, ali se diskrecijski mehanizmi koji se ne temelje na neovisnoj prosudbi nego na politički motiviranim kriterijima ne mogu nazvati vladavinom prava", stajalište je slovenskog premijera.
"Danas brojni mediji i neke političke skupine u Europskom parlamentu otvoreno prijete korištenjem instrumenta koje pogrešno nazivaju 'vladavina prava', kako bi većinskim preglasavanjem disciplinirali pojedine države članice," tvrdi Janša u svom pismu.
"Oni među nama koji su dio života proveli pod totalitarnim režimima znaju da odstupanje od realnosti počinje onda kad se procesima ili ustanovama daju imena koja su suprotna njihovoj suštini", naveo je slovenski premijer.
U ponedjeljak je u Bruxellesu na razini veleposlanika država članica kvalificiranom većinom potvrđen tekst uredbe kojom se dodjela sredstava iz EU proračuna državama članicama uvjetuje provedbom vladavine prava, a Poljska i Mađarska su glasovale protiv, dok se Slovenija založila za kompromis kako bi se problem brzo riješio kompromisom još prije ključnog sastanka na vrhu čelnika država članica.