Proračun za sljedeću godinu prvi je proračun u novom sedmogodišnjem financijskom razdoblju. Sedmogodišnji proračun za razdoblje od 2021. do 2027. godine još nije dogovoren, stoga je Komisija kao temelj za prijedlog proračuna za sljedeću godinu uzela svoj prijedlog Višegodišnjeg financijskog okvira (VFO).
Današnji prijedlog proračuna je zapravo samo ispunjavanje zakonske obveze jer je Komisija dužna predložiti proračun za sljedeću godinu najkasnije do 30. lipnja tekuće godine. Kada se postigne konačni dogovori o VFO-u, Komisija će dopuniti i prilagoditi svoj prijedlog sukladno tome dogovoru.
Godišnji proračuni EU-a uvijek se moraju uspostaviti u okviru ograničenja VFO-a. U praksi, preuzete obveze i plaćanja obično su unesene u proračun ispod odgovarajućih gornjih granica VFO-a. Razlika ili „pričuva” između gornje granice i iznosa unesenih u proračun omogućuje manevarski prostor u slučaju nepredviđenih potreba.
Iznos predloženog proračuna za 2021. od 166,7 milijardi eura za 9, 7 posto je manji od ovogodišnjeg proračuna. Ali, zemljama članicama bit će na raspolaganju više nego dvostruko sredstava jer se godišnjem proačunu trebaju pridodati sredstva iz novog privremenog instrumenta "EU sljedeće generacije", koji je bi trebao osigurati brzi oporavak gospodarstva od koronakrize.
Komisija je 27. svibnja predložila plan za oporavak gospodarstva od koronakrize vrijedan 750 milijardi eura te Višegodišnji financijski okvir (VFO) od 1100 milijardi eura.
Plan oporavka nazvan "EU sljedeće generacije" sastoji od 500 milijardi eura bespovratne pomoći najteže pogođenim državama članicama i sektorima te 250 milijardi koje bi se dodjeljivale kao povoljni zajmovi. Ukupno za VFO i instrument za oporavak i otpornost predlaže se 1850 milijardi eura. Plan za oporavak je vremenski ograničen do 2024. godine.