Nakon potresa koji je u nedjelju, 22. ožujka, u ranojutarnjim satima pogodio Zagreb, zaposlenici Odjela zaštite na radu, zaštite od požara i zaštite od zračenja te Odsjeka sigurnosti, obrane i zaštite Instituta Ruđer Bošković (IRB) izašli su na teren te procijenili stanje i potvrdili da nema ozlijeđenih, stoji u priopćenju IRB-a. Potom su, uz nadzor članova Kriznog stožera, organizirali detaljnjiji obilazak IRB-a radi utvrđivanja eventualne štete, kao i poduzimanja drugih potrebnih koraka.
"Kompleks IRB-a je iznimno vrijedan arhitektonski sklop sa zgradama spomeničke vrijednosti. Na žalost, svi objekti kompleksa su zadobili oštećenja, a neki od njih i značajnija", priopćeno je.
Veća oštećenja pretrpjela je zgrada u koju su smještene Uprava te administrativne i tehničke službe, zgrada u kojoj se nalazi nekoliko laboratorija Zavoda za molekularnu medicinu te društveni dom.
"U ove je objekte u potpunosti ili djelomično zabranjen ulaz do dolaska stručnjaka za procjenu statike. Potom će se donijeti odluka o načinu procesa sanacije oštećenih objekata", ističu iz IRB-a.
Shodno novonastalim okolnostima, Krizni stožer IRB-a, uspostavljen još 12. ožujka zbog upravljanja situacijom u vezi s koronavirusom (SARS-CoV-2) i bolesti COVID-19, a koji je preuzeo i upravljanje kriznom situacijom vezanom uz potres, promptno je reorganizirao nužne aktivnosti Instituta.
Iako je IRB pretrpio određena oštećenja zgrada, preliminarnim uvidom nisu utvrđena značajnija oštećenja važne znanstveno-istraživačke opreme.
"S obzirom da je Krizni stožer posljednjih tjedana pripremao Institut za minimalni nužni rad u skladu s preporukama Nacionalnog stožera civilne zaštite i Vlade Republike Hrvatske, IRB je i ovu situaciju dočekao organizirano i spremno", napominje se dalje u priopćenju.