FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Borrell upozorava na stigmatizaciju Europljana zbog koronavirusa

Autor: Slavko Vukadin

BRUXELLES, 23. ožujka 2020. (Hina) - Ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a upozorili su  u ponedjeljak na stigmatizaciju Europljana i pokušaje prikazivanja Covida-19 kao bolesti bijelaca, što ponegdje otežava repatrijaciju europskih građana iz trećih zemalja.

"Ministri vanjskih poslova osudili su pokušaje diskreditacije Europske unije kroz dezinformacije i stigmatizaciju građana EU-a u trećim zemljama, a vezano uz koronavirus", izjavio je visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell, nakon video-konferencije šefova diplomacija zemalja članica EU-a.

Borrell je naveo primjer iz Ekvadora, gdje je gradonačelnik jednog grada spriječio slijetanje praznog europskog zrakoplova, s kojim su se europski građani trebali vratiti doma. Objašenjenje je bilo da zrakoplov donosi bolest. "To je stigmatizacija", rekao je Borrell.

"Virus ne poznaje nacionalne granice. Ovo je vrijeme za jačanje multilateralizma i zajedničke napore kako bismo se zajedno suočili s prijetnjom cijelom čovječanstvu. Ovo nije vrijeme za međusobne optužbe", rekao je Borrell.

On je pozvao zemlje Latinske Amerike i jugoistočne Azije da dopuste slijetanje i uzlijetanje europskih zrakoplova kako bi se državljani EU-a, koji to žele, mogli vratiti doma.

Procjenjuje se da trenutačno ima 300 tisuća građana Europske unije koji se žele vratiti doma iz trećih zemalja, u kojima su zaglavili nakon što su zbog epidemije koronavirusa uvedene restriktine mjere za putovanja.

Borrell je pozvao i aviokompanije da pomognu kako bi se europski građani vratili kući.

"Naša je glavna zadaća dovesti te ljude kući", rekao je Borrell nakon videokonferencije s ministrima vanjskih poslova EU-a.

 Nova pomorska operacija Irene

Ministri su također razgovarali i o novoj pomorskoj operaciji koja bi nadzirala embargo UN-a na uvoz oružja u Libiju.

"Još nemamo potpunu suglasnost, jer postoje razlike oko prihvata migranata spašenih na moru", rekao je Borrell. 

Riječ je operaciji nazvanoj Irene koja će zamijeniti operaciju Sophia iz 2015. čija je zadaća bila borba protiv krijumčara ljudi i oružja i čiji mandat istječe 31. ožujka.

Šef europske diplomacije je rekao da bi EU krajem mjeseca mogla pokrenuti novu operaciju, "ako se pokaže malo dobre volje".

Prepreka za dogovor je Italija, koja vodi operaciju Sophia i koja ne pristaje da brodovi sa spašenim migrantima pristaju u njezine luke, što je obveza po međunarodnom pravu mora.

"Italija to sada ne može. Ona traži pomoć i želi da joj se pomogne. Sve svoje snage moramo usmjeriti na suzbijanje epidemije koronavirusa, da pomognemo našim liječnicima i sestrama koje žrtvuju vlastite živote kako bi pomogli drugima", rekao je talijanski ministar vanjskih poslova Luigi Di Maio.

Poziv da se pomogne Iranu

Borrell je rekao da EU poziva na međunarodnu pomoć Iranu, jednoj od zemalja najteže pogođenoj koronavirusom, istaknuvši da se takvom pomoći ne bi kršile sankcije koje su Sjedinjene Države nametnule Teheranu.

EU podržava zahtjev Irana i Venezuele za pomoć od Međunarodnog monetarnog fonda. Nijedna od te dvije države ne može zbog američkih sankcija osigurati prihode od prodaje nafte čime bi mogli kupiti hranu, lijekove i medicinsku opremu.

Borrell kaže da neki smatraju da bi takva humanitarna pomoć predstavljala kršenje američkih sankcija, s čime se on ne slaže.
 

(Hina) xsv ymaš

An unhandled error has occurred. Reload 🗙