Po podacima grčke vlade, velika većina (trenutno 75 posto) tražitelja azila smještenih u kampovima na pet otoka u Egejskome moru su Afganistanci, a iza njih su po brojnosti Sirijci.
"Zatražili smo od Europske unije (EU) da pomogne kako bismo omogućili povratak (migranata) u matične zemlje kao što su Afganistan i Pakistan", rekao je ministar Notis Mitarachi za javnu televiziju ERT.
Kako piše dnevni list Kathimerini, Atena je nedavno poslala pismo u tom smislu europskoj povjerenici Ylvi Johansson koja na proljeće treba predstaviti novi dogovor o migraciji i o azilu.
Desna vlada Kyriakosa Mitsotakisa, sučeljena s ponovnim priljevom migranata iz Turske u Grčku, pooštrila je svoju migracijsku politiku i najavila "ubrzavanje vraćanja" osoba koje ne ispunjavaju uvjete za odobravanje međunarodne zaštite u Tursku ili u njihovu matičnu zemlju.
Takvu odluku, koju prati zakon o ubrzanom postupku odobravanja azila, oštro su kritizirale brojne nevladine organizacije za ljudska i izbjeglička prava.
Na temelju ugovora EU-a i Ankare potpisanog u ožujku 2016. kako bi se smanjio priljev migranata u Europu, Sirijci i Afganistanci imaju pravo na međunarodnu zaštitu.
Grčka vlada je u ovom trenutku, uz problem napetog stanja u prekrcanim kampovima na otocima, na meti bijesa otočana i mjesnih vlasti koji prosvjeduju protiv najave izvlaštenja zemljišta za izgradnju novih zatvorenih kampova.