Ukupna investicija vrijedna je 82,5 milijuna kuna, što ju čini najvećim projektom energetske obnove u Varaždinskoj županiji. Iz Europskog fonda za regionalni razvoj odobreno je bespovratnih 37,8 milijuna kuna, dok je iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije odobreno 10 milijuna kuna. Varaždinska županija će osigurati preostalih 35 milijuna kuna.
Ugovor su potpisali ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice Denis Kovačić i Mirko Habijanec, predsjednik Uprave tvrtke Radnik građevinarstvo i građevinska industrija d.d. Križevci. Varaždinski župan Radimir Čačić tom je prilikom podsjetio da 85 posto pacijenata Specijalne bolnice Minerva dolazi izvan Varaždinske županije.
„Ovo je bolnica od nacionalnog, a ne samo županijskog interesa, a Varaždinska županija će dati 35 milijuna kuna za nacionalne potrebe. Ne liječe se u Minervi samo građani naše županije, njih je oko 15 posto. Ostali su iz cijele Hrvatske pa bi bilo pristojno da se onda u tim razmjerima i financira“, rekao je Čačić. Dodao je da će ga Županija sufinancirati kako bi nakon 38 godina ponovo imali prvorazredan objekt.
Minerva je izgrađena 1981. godine i ima oko 400 kreveta u 260 soba. Posljednji veći zahtjev na zgradi bio je 2000. godine kada je rekonstruiran 3.kat.
Ravnatelj Specijalne bolnice podsjetio je da je Minerva bila reprezentativan objekt u kojem su se pružale usluge medicinski programiranog aktivnog odmora.
„Kasnije se ta komponenta medicinska i aktivna polako izgubila, ali sad u mnogim firmama koje promišljaju o svojim radnicima postoje upiti i tendencija da se vrati taj programirani aktivni odmor“, kazao je Kovačić.
Najavio je da će nakon energetske obnove zgrade, Specijalna bolnica nastaviti ulagati u interijer i komfor smještaja kako bi ustanova bila konkurentna na europskom zdravstveno-turističkom tržištu.
Energetska obnova uključivat će zahvate na toplinskoj ovojnici zgrade te popratne radove nužne za zahvate modernizacije strojarskih i elektrotehničkih sustava, zahvate modernizacije unutarnje rasvjete novom energetski visokoučinkovitom LED rasvjetom, izvedbu integrirane sunčane elektrane na krovovima zgrade te modernizaciju sustava grijanja, ventilacije, hlađenja i klimatizacije te uspostavu centralnog nadzornog upravljačkog sustava.
Planirano je smanjenje godišnje potrošnje primarne energije za 59,66 posto, a smanjit će se i emisija CO2 za 58,44 posto te će zgrada iz energetskog razreda E prijeći u energetski razred A+. Završetak radova predviđen je do rujna 2020. godine.
Iz Varaždinske županije najavljuju da će uslijediti obnova objekta Terme, najstarije zgrade bolnice, te Lovrine kupelji, ukupne vrijednosti 53 milijuna kuna.
Uz ove obnove, Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju dobit će i novi objekt – Nacionalni rehabilitacijski centar za pacijente s ozljedama kralježničke moždine, vrijedan 107 milijuna, od čega 83 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz EU. Očekuje se da taj objekt trebao biti izgrađen do sredine 2021. godine.