„Uloga klastera je tu ključna jer klasteri okupljaju sve ponuđače zdravstveno-turističkih usluga i popratnih usluga i na taj način omogućavaju da se i Slavonija percipira kao zdravstveno-turistička destinacija”, poručio je Car.
Predsjednik Zajednice zdravstvenog turizma Hrvatske gospodarske komore (HGK) Marcel Medak ustvrdio je kako dosadašnji zakonodavni okvir onemogućavao specijalnim bolnicama, lječilištima i poliklinikama da se ujedno bave i ugostiteljskim uslugama, no to se sada mijenja. Govoreći o svjetskim trendovima u zdravstvenom turizmu, pojasnio je kako je trend da se ide „na preventivne programe i produženi kvalitetniji život” jer je ljudski životni vijek sve duži pa su time i potrebe za rehabilitacijom sve veće.
„Upravo je u tome naša prilika jer Hrvatska ima svoje specijalne bolnice i lječilišta koja koriste prirodne ljekovite činitelje, a to je okosnica ponude zdravstvenog turizma i mi to trebamo pametno iskoristiti”, zaključio je Medak.
Anušić: Županija ima svu potrebnu infrastrukturu
Otvarajući konferenciju Osječko-baranjski župan Ivan Anušić je rekao kako ta županija u posljednje dvije godine puno investira u razvoj kontinentalnog turizma u sklopu čega je i ponuda usluga zdravstvenog turizma za kojeg smatra kako ima veliki potencijal, a županija ima infrastrukturu potrebnu za njegov razvoj.
„Očekujem da će po pitanju razvoja zdravstvenog turizma na području naše županije rezultati ići uzlaznom putanjom”, rekao je Anušić.
Manuel Magdić, klaster manager u Klasteru Pannonian Health je dodao kako je glavni cilj klastera „brendirati i pozicionirati Slavoniju i Baranju kao poželjnu zdravstveno-turističku destinaciju”.