Napominjući da je to pojeftinjenje uređeno primjenom Uredbe o međunarodnim pozivima i SMS porukama od 15. svibnja ove godine, iz HAKOM-a (Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti) ističu da se time propisuje najviša dopuštena cijena međunarodnih poziva za privatne korisnike iz bilo koje nepokretne ili pokretne mreže u RH prema zemljama EU-a.
Regulirane cijene primjenjuju se na pozive i SMS poruke na bilo koji fiksni ili mobilni broj druge države članice EU-a, a primjenjivat će se i na Norvešku, Island i Lihtenštajn, nakon donošenja odgovarajućeg zakonodavstva.
Ima i nekih izuzetaka, poput primjerice ako trenutno korisnik ima alternativnu tarifu za međunarodne pozive, operator ga mora obavijestiti prije 15. svibnja o novim ograničenjima cijena koja će se početi primjenjivati na njihovu zadanu tarifu od tog datuma, a ako korisnik ne zatraži izričito zadržavanje postojeće tarife, operator ga mora automatski prebaciti na reguliranu tarifu od 15. srpnja ove godine.
I operatorima je dopušteno ponuditi alternativne tarife u kojima su cijene veće od reguliranih cijena, ali korisnici pritom to moraju izričito zatražiti (prelazak na tu tarifu prije primjene), pa tako primjerice može odabrati prelazak na tarifu u kojoj je trošak pozivanja određenih zemalja obuhvaćenih pravilima (npr. Francuska) viši od zadane granice, ali trošak pozivanja 'ostatka svijeta (npr. Kanada) je jeftiniji.
Iz HAKOM-a poručuju da se ta pravila ne primjenjuju na poslovne nego samo na privatne korisnike, kao i da se ta ograničenja ne primjenjuju ako korisnik telefon koristi u inozemstvu tj. kada je u roamingu.