Naglašavajući da su tribine posvećene ženskom pjesništvu, voditeljica Ana Horvat predstavila je svoje gošće.
Marica Planinšek iz Marije Magdalene nadomak Zaprešića je odgojiteljica koja je 28 godina radilaa u dječjim vrtićima u Zaprešiću i Gajnicama, a zadnjih 12 godina radi s djecom s posebnim potrebama u Domu za djecu s tjelesnim i mentalnim oštećenjima u Brezovici. Tri najveće ljubavi njenog života su obitelj (suprug i sin ), planinarenje i poezija. Pjesme piše zadnjih desetak godina, bez nekih posebnih aspiracija. Pisanjem lakše komunicira i izražava svoje misli, osjećaje i doživljavanje svijeta. Članica je Udruge za očuvanje kajkavske donjosutlanske ikavice na kojoj je izdala i zbirku pod naslovom 'Drhtaji duše'. Voli jednostavan život i kaže da ju "upravo ta jednostavnost življenja čini bogatom".
Foto: Pjesnikinja Marica Planinšek (sjedi) s voditeljicom tribine književnicom Anom Horvat.
Anamaria Biočić je inženjerka računarstva iz Splita, a u Zagreb je došla 2018. godine s namjerom da u tom području i magistrira, a potom se okuša u svojim snovima (glumi, književnosti-poeziji...). Već je u vrtiću počela pisati i oslikavati svoje priče. Prvu pjesmu napisala je u prvom razredu osnovne škole. Trenutno pohađa satove dramske umjetnosti, ide na pjesničke večeri, a redovito čita i piše, jer je poezija njezin "lijek, a drugi pjesnici prijatelji". Nada se da će objaviti knjigu pjesama i uvjeriti svijet da ima mladih koji žive umjetnost-poeziju i da tradicionalnost i prava emocija još nisu izumrli.
Foto: Pjesnikinja Anamaria Biočić (sjedi) s voditeljicom tribine književnicom Anom Horvat.
Nakon predstavljanja, glazbenik Nikica Ćopić upotpunio je trenutak predaha izvodeći na gitari dalmatinsku pjesmu, a prvi set razgovora vodio se o definiciji ljubavi, temama kojima možda nije mjesto u pjesništvu, pjesničkim uzorima i poslu kojim bi se pjesnikinje bavile kad ne bi pisale.
Foto: Gošće 23. tribine Razgovori s pjesnikinjom Anamaria Biočić i Marica Planinšek s voditeljicom tribine Anom Horvat i gostom-glazbenikom Nikicom Ćopićem.
Pjesnikinja Marica Planinšek je kazala da je "ljubav širok pojam i zavisi o kojoj vrsti ljubavi se govori" te da bi umjesto definiranja samog pojma radije pročitala koju svoju ljubavnu pjesmu. Mišljenja je kako ne postoje teme o kojima se u poeziji ne smije pisati jer pravi pjesnik "može oblikovati sve teme". Uzor u pjesnišvu joj je Dobrica Cesarić, a umjesto pisanja najvjerojatnije bi oblikovala prirodne materijale i to trodimenzinalno.
S druge pak strane, pjesnikinja Anamaria Biočić smatra da je "ljubav smisao života jer da nema ljubavi sada ne bi bili tu". Osobno smatra da pjesnik teba pisati o onome što ga dotakne jer se "uvijek piše iz duše i pjesnik mora voljeti ono o čemu će pisati". Pjesnički joj je uzor Antun Gustav Matoš, a kad se ne bi smjela baviti pjesništvom bavila bi se glumom, snimala filmove i fotografirala - što i sada čini.
Razgovoru o ljubavi pridužio se, nakon jedne ljubavne glazbene izvedbe i Nikica Ćopić izjavivši da "ljubav nije histerična iako je strasna".
Foto: Glazbeni gost tribine Nikica Ćopić.
Razgovor se potom vodio o očekivanjima u ostatku života, gdje i kada pjesnikinje pišu, treba li čitati pjesme drugih pjesnika.
Marica Planinšek je kazala kako će ostatak života posvetiti sebi jer se "razdavala na tisuće komadića kroz svoj posao", ali joj nije žao. Nema ritual za pisanje i kaže da se jednostavno "dogodi u jednom trenutku, a trenutak se nikada ne podudara". Mišljenja je kako treba čitati poeziju drugih pjesnika jer to "može pomoći samokritičnosti", ali ne smije se kopirati. "Moramo ostati svoji", dodala je pjesnikinja Planinšek.
Daljnji životni smjer Anamaria Biočić vidi u "završetku faksa, pronalasku posla i pronalasku normalnog muža", a namjerava izdati prvu zbirku poezije i psihološki roman i razviti se u području informatike. Kao pripadnik mlade generacije, svoje pjesme bilježi na mobitel i to na svim mogućim mjestima. Smatra da treba čitati peziju jer "čin pisanja je nadahnuće". "Čitamo poeziju zato da vidimo kako postoji još ljudi i svjetova poput naših", kazala je pjesnikinja Biočić i dodala da je "svoju prvu pjesmu napisala s 11 godina".
Nakon nekoliko pročitanih pjesama i novog glazbenog predaha, voditeljicu Anu Horvat zanimalo je koje hobije imaju gošće pjesnikinje, odnos profesije i pjesništva te podrška obitelji i prijatelja njihovom pjesničkom stvaralaštvu.
Kao razlog što je počela pisati tek prije desetak godina, Marica Planinšek je navela da su se u određenom trenutku "akumulirale emocije koje su morale prokuljati kroz riječ". Kada je riječ o hobijima, kazala je kako planinarenje "može biti nadahnuće za pisanje pjesama o prirodi", a podršku obitelji duhovito je opisala riječima: "Moj me suprug dovezao na tribinu i pitao 'koliko će to trajati da stignem kupiti autodijelove?." Govoreći o odnosu svojega posla (rad s djecom s posebnim potrebama) i pisanju, pjesnikinja je kazala da težina tog rada ne utječe na njezino pjesništvo.
Anamaria Biočić je kazala kako je poezija dio nje, s njom se rodila, a računarstvo je "odabrala kao siguran posao". "Ja se nikad neću sramiti činjenice da pišem poeziju, a reakcije su na to svakojake", kazala je pjesnikinja Biočić i dodala kako izražavanje 'čuđenja' kolega studenata odmah 'sreže' jer položi ispite prije njih.
Pri kraju tribine voditeljicu Anu Horvat zanimalo je što mlada informatičarka-pjesnikinja Anamaria Biočić misli o unošenju kreativnosti u informatiku. "Mislim da profesorima nedostaje spoj kreativnosti i znanja. Nemaju emociju. Ja pak imam potrebu da matematiku pretvorim u umjetnost", odgovorila je na ovo pitanje pjesnikinja Biočić.
Foto: Prostor antikvarijata Jesenski i Turk u zagrebačkoj Preradovićevoj ulici i ovaj put bio je premalen za one koji žele čuti žensku pjesničku riječ.
Tribina je završila pitanjem voditeljice Ane Horvat upućeno mladoj splitskoj pjesnikinji na temu veze pisanja poezije s odrastanjem u sretnoj obitelji., na što je Anamaria odgovorila: "Kada odrastate u skladnoj obitelji poput mene i kada vas onda bace doslovce među lavove u svijet i vi se razočarate u ljude tada morate početi pisati".
I ova je tribina pokazala svu zanimljivost ženske pjesničke riječi, a sve više posjetitelja želi ih čuti i sudjelovati u širenju tih književnih vrednota.
Izvor: HinaOTS
- end - -