FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Glavna Nagrada za razvoj civilnog društva EGSO-a pripala projektu "Okusi Dunava – kruh povezuje“

BRUXELLES, 13. prosinca 2018. (Hina) - Projekt "Okusi Dunava – Kruh povezuje“ glavni je dobitnik ovogodišnje glavne Nagrade za razvoj civilnog društva Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO), koja je dodijeljena u četvrtak na plenarnoj sjednici EGSO-a u Bruxellesu.

Deseta po redu Nagrada za razvoj civilnog društvo EGSO-a dodijeljena je na temu "Identiteti, europske vrijednosti i kulturna baština"  te je fokus bio na upotrebi kulture u promicanju europskih vrijednosti,  promicanju svijesti o različitosti europskih identiteta i korištenju punih potencijala europskog kulturnog bogatstva.

"Okusi Dunava-kruh povezuje“ projekt je neprofitne organizacije DANET, koja je registrirana u Njemačkoj, ali okuplja članove iz više zemalja te putem kruha, kao namirnice koja ujedinjuje i povezuje Europljane u njihovoj različitosti, promiče podizanje svijesti o europskom identitetu.

Inicijativa promiče interkulturni i intergeneracijski dijalog aktivnostima poput zajedničkog pravljenja kruha, u kojima sudjeluju osobe raznih dobnih skupina te različitog etničkog podrijetla.

"Kruh je uvijek bio simbol zajednice i dijeljenja. Našim projektom želimo srušiti barijere te učiniti nešto za miroljubivu i na solidarnosti utemeljenu Europu. Radimo odozdo i pokušavamo uključiti svakoga. Okupljamo različite etničke skupine, koje se inače ne bi susrele. Okupljamo stare i mlade, kao i one koji imaju poteškoće u pronalasku svog mjesta u društvu", rekla je predsjednica DANET-a Carmen Stadelhofer na ceremoniji dodjele nagrade.

Nagradu je primilo pet udruga, od kojih jedna dobiva glavnu nagradu u iznosu od 14 tisuća eura, dok će ostala četiri dobitnika dobiti 9 tisuća eura.

"Cilj je  nagrade potaknuti organizacije da se usredotoče na ljudska prava, na ulogu civilnog društva, na uključivanje u javno djelovanje te da vode brigu o javnom mišljenju i socijalnim aspektima“, rekao je za Hinu Arno Metzler, predsjednik Skupine raznih interesa EGSO-a.

Održivost, uključivost i suradnja, inovativnost, europske vrijednosti i raznolikost, bili su kriteriji za izbor nagrade, a svaki je kriterij nosio po 20 od ukupno 100 bodova, rekla je Hini članica EGSO-a Anica Milićević Pezelj, koja je bila u izbornom panelu koji je birao dobitnike.

"Prva nagrada na vrlo jednostavan način povezuje sve kriterije. Svi smo bili jako oduševljeni koliko je to jednostavno, koliko je kruh bazičan svima te koliko rijeka Dunav povezuje sve te zemlje na svom putu, a festival kruha se organizira u svakoj od njih“, pojasnila je Milićević Pezelj.

Udruga  SWAN iz Njemačke, koja pomaže ženskim studenticama iz imigrantskih obitelji, završila je  druga u poretku dobitnika nagrade. Treća je  inicijativa "Eco museo“ talijanske socijalne zadruge Aria Nuova koji uključuje osobe s mentalnim poteškoćama u  zajednicu putem podizanja svijesti o kulturnoj baštini mjesta u kojima žive i promoviranjem kulturnih aktivnosti.

Četvrta je britanska udruga "Siguran prolaz“ koja otvara sigurne i legalne rute za djecu izbjeglice, dok je peto mjesto pripalo grčkom festivalu kratkog filma "Balkan iznad granica“, koji u fokusu ima prevladavanje različitosti na Balkanu i promicanje suradnje te europskog identiteta.

Nagrada je prvi puta dodijeljena 2006. na inicijativu tadašnje predsjednice EGSO-a Anne Marie Sigmund, a ove je godine pristiglo 150 prijava, od kojih je 8 bilo iz Hrvatske, a dvije su hrvatske prijave - Europski dom Vukovar i projekt "No borders“ Živog ateljea Draht Kralj - ušle u uži izbor od 16 kandidata.

Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) savjetodavno je tijelo EU-a, koje sebe opisuje kao "most“ između civilnog društva i institucija Europske unije, ima 350 članova iz svih država članica, a Hrvatska ima 9 članova EGSO-a. Članovi, koje predlažu vlade država članica, a potvrđuje ih Vijeće EU-a uzimajući u obzir mišljenje Komisije, na mandat od pet godina, djeluju u tri skupine koje predstavljaju poslodavce (Skupina I.), radnike (Skupina II.) i razne interese(poljoprivrednici, slobodne profesije, potrošači, organizacije za zaštitu okoliša, mali poduzetnici itd. – Skupina III.).

Europski parlament, Vijeće i Komisija su, prema Ugovorima EU-a obvezni zatražiti savjet EGSO-a kada donose zakone za određena područja, a EGSO također donosi mišljenja na svoju inicijativu i predaje ih institucijama EU-a na razmatranje.

Uz te dvije vrste mišljenja, EGSO, na zahtjev institucija EU-a donosi tzv. istraživačka mišljenja, koja se tiču dugoročnih planova u određenom području. EGSO imenuje izvjestitelja i stručnu skupinu za izradu prijedloga, kojeg skupina usvaja konsenzusom, a potom se o prihvaćanju mišljenja glasa na plenarnoj sjednici EGSO-a, koja se sastaje devet puta godišnje.

Predsjednik Skupine raznih interesa Arno Metzler ističe kako rad Odbora počiva na konsenzusu.

"Tražimo suradnju poslodavaca, zaposlenika i Skupine raznih interesa, što znači da je cijelo civilno društvo uključeno u dogovaranje prijedloga“, rekao je za Hinu Metzler te istaknuo da Komisija, prema vlastitom izračunu, uzima u obzir 67 posto prijedloga EGSO-a.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙