FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sljedeći tjedan u Europskoj uniji

BRUXELLES, 15. srpnja 2018. (Hina) - Sljedeći tjedan čelnici europskih institucija sastaju se s vođama Kine i Japana, predsjednik EK Jean-Claude Juncker putuje u Washington na sastanak s predsjednikom Donaldom Trumpom, članice EU-a raspravljat će na ministarskoj razini o britanskom stajalištu o budućim odnosima, a s posebenom pozornošću u EU će se pratiti sastanak Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina u Helsinkiju.

Izaslanstvo Europske unije predvođeno Junckerom i predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom u ponedjeljak boravi u Pekingu na summitu EU-Kina, gdje će se sastati s kineskim premijerom Li Keqiangom i predsjednikom Xi Jinpingom.

Slijedom pogoršanja trgovinskih odnosa sa Sjedinjenim Državama, Europa traži nove saveznike, a Kina može pružiti dragocjenu potporu za multilteralizam i poštovanje pravila Svjetske trgovinske organizacije.

U utorak izaslanstvo EU-a odlazi u Tokio gdje će s japanskim premijerom Shinzo Abeom potpisati sporazum o slobodnoj trgovini. Potpisivanje toga sporazuma bilo je predviđeno 11. srpnja u Bruxellesu, ali je japanski premijer Shinzo Abe morao otkazati put u Bruxelles zbog poplava u njegovoj zemlji. 

Sporazumom o trgovini i suradnji između EU-a i Japana stvara se jedna od najvećih zona slobodne trgovine na svijetu.

Taj sporazum, koji je za razliku od sporazuma između EU-a i Kanade, prošao gotovo nezapaženo, mogao bi uvelike rekonfigurirati međunarodnu trgovinu i to na štetu Sjedinjenih Država.

Sporazum je zaključen 8. prosinca prošle godine, a predsjednik Komisije Juncker ocijenio ga je "najvećim bilateralnim trgovinskim sporazumom koji je EU do sada zaključila".

Sporazum je stavljen u nadležnost Europske komisije, što znači da nema potrebe za ratifikacijom u nacionalnim i regionalnim parlamentima zemlja članica EU-a, nego je dovoljno zeleno svjetlo Europskog vijeća i Europskog parlamenta.

Juncker i povjerenica za trgovinu Cecilia Malmstroem u petak su u Washingtonu. Predviđen je susret Junckera i Trumpa. 

Sjedinjene Države prijete povećavanjem carina na uvoz europskih automobila, što bi teško pogodilo europske proizvođače, u prvom redu njemačke. Europska komisija planira donijeti uzvratne mjere ako se Amerika odluči za nove namete na europske automobile.

Trump je krajem lipnja pozvao Junckera u posjet u Bijelu kuću kako bi razgovarali o trgovini, nakon što su Sjedinjene Države uvele carine na europski aluminij i čelik, a EU uzvratila uvođenjem carina na više američkih proizvoda.

Juncker je nedavno ispričao da mu je Trump na sastanku skupine G7 u prvoj polovici lipnja u Kanadi, rekao "Jean-Claude, ti si brutalni ubojica".

"Mislim da je on mislio da je to kompliment, ali nisam siguran", dodao je Juncker.

U ponedjeljak se u Bruxellesu sastaju ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a.  Razgovarat će o stanju u Libiji, gdje kaotično situacija omogućuje krijumčarima da neometano upućuju migranate na opasan put prema Europi. Također će razgovarati o nuklearnom sporazumu s Iranom, iz kojeg su se Sjedinjene Države jednostrano povukle.

Na dnevnom redu je i rasprava o odnosima sa zemljama Istočnog partnerstva te o Sjevernoj Koreji.

U petak se sastaju ministri za europske poslove 27 zemalja članica kako bi raspravljali o britanskom stajalištu o budućim odnosima. Taj dokument, koji zapravo predviđa ostanak Velike Britanije u carinskoj uniji barem kada je u pitanju trgovina robom, unatoč proklamiranoj poziciji da Brexit znači izlazak iz jedinstvenog tržišta i carinske unije, doveo je do potresa u vladi Therese May i ostavke dvojice ministara, najvećih zagovornika potpunog raskida s EU-om.

Taj dokument nije dobro dočekan ni u EU-u, jer predviđa samo one elemente jedinstvenog tržišta koji bi odgovarali Britaniji, a izbjegava ostale elemente dok Bruxelles inzistira na neodvojivosti četiriju sloboda, koji čine temelje jedinstvenog tržišta - sloboda kretanja roba, ljudi, kapitala i usluga.

U ponedjeljak se u Helsinkiju sastaju predsjednici Sjedinjenih Država i Rusije Donald Trump i Vladimir Putin koji će EU pratiti s velikom pozornošću.

Očekuje se da će među ostalim razgovarati o ruskom miješanju u američke izbore, ruskoj ulozi u ratu u Siriji i Ukrajini, te kontroli nuklearnog naoružanja.

 

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙