FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Europarlamentarci traže mjere protiv planiranog zastarijevanja uređaja

STRASBOURG, 4. srpnja 2017. - Europski parlament u srijedu je prihvatio rezoluciju kojom traži mjere za promicanje dužeg vijeka trajanja proizvoda kroz njihovu kvalitetniju proizvodnju i mogućnosti popravka i nadogradnje.

Zastupnici su Izvješće o produljenju trajanja uređaja, kojom traže određivanje minimalnih kriterija za životni vijek proizvoda, bolje informiranje potrošača o trajnosti aparata te mogućnost popravke, prihvatili s 662 glasova za i 32 glasa protiv. 

"Ne smijemo se tu jedni suprotstavljati drugima, suprotstavljati ekonomiju ekologiji ili socijalna pitanja potrošnji. Trebamo napustiti logiku društva otpada, društva koje odbacuje i uzalud troši resurse kojih je sve manje", rekao je u ponedjeljak u parlamentu francuski zastupnik Zelenih Pascal Durand, izvjestitelj za rezoluciju.  

Durand je naglasio da se nemogućnošću popravka i bacanjem proizvoda gube zanati i usluge, te da se ne smije ni zatvarati oči pred uvjetima u kojima se proizvodi kratkog vijeka stvaraju u državama Trećeg svijeta.  

"Na umu moramo imati novu ekonomiju, ekonomiju funkcionalnosti, višekratnih upotreba, ekonomiju u kojoj potrošači ne žele stalno kupovati nove proizvode", poručio je francuski zastupnik. Anketa Eurobarometra koja je provedena 2014. godine pokazala je da 77 posto europskih potrošača radije popravlja svoje proizvode umjesto da kupuju nove.

Parlament stoga traži da se uvedu mjere protiv planiranog zastarijevanja - namjerno osmišljenih ugrađenih problema u proizvodima kako bi isti imali kraći životni vijek. S obzirom na to da ih je teško dokazati, zastupnici pozivaju Komisiju da usvoji nezavisan sustav za provjeru.

Hrvatska zastupnica Biljana Borzan (SDP/S&D) u ponedjeljak je podsjetila na istraživanje u kojem je 92 posto građana Francuske otkrilo kako smataju da su proizvodi koje kupuju programirani da kraće traju, odnosno da se pokvare odmah nakon isteka jamstva. Osvrnula se i na raniju studiju napravljenu u suradnji s Europskim potrošačkim centrima koja je pokazala da su perilice za rublje programirane na određeni broj okretaja, televizori na nekoliko tisuća radnih sati, a printeri na ispis određenog broja stranica. 

"Dokazano je da bi uvođenje minimalne oznake trajanja proizvoda dovelo do povećanja prodaje označenih proizvoda za 55 posto. Potrošači su voljni platiti više za trajnost proizvoda. Primjerice kako bi i perilica za rublje trajala dvije godine dulje spremni su izdvojiti 100 eura više“, rekla je Borzan. 

"Mislim da je ovo problem koji je potrebno regulirati i na nacionalnoj i na europskoj razini. Istraživanja su pokazala da ponovna upotreba ili popravak puno bolji čak i od recikliranja proizvoda jer stvaraju preko 10 tisuća novih radnih mjesta i imaju bolji utjecaj na okoliš“, zaključila je hrvatska zastupnica.

Zastupnik Davor Škrlec (Zeleni/EFA) istaknuo je kako "u srijedu usvojeno izvješće o duljem vijeku trajanja proizvoda dodatno osnažuje Paket kružne ekonomije o kojem trenutno raspravljamo na trijalozima s Vijećem i Komisijom".

"Izvješće potiče veća ulaganja u trajnost, popravljivost, kao i dostupnost zamjenskih dijelova proizvoda. Olakšavanje rastavljanja i reciklaže proizvoda na kraju njihova životnog vijeka imat će znatan socijalni učinak jer će zaživjeti pojedina obrtnička zanimanja koja smo u proteklih dvadeset godina godina zanemarili", naglasio je Škrlec i dodao kako poseban doprinos vidi i  prema mikro i malim poduzećima "kojima se otvaraju velike mogućnosti u razvoju novih poslovnih modela u ekonomiji dijeljenja".

Poljski zastupnik Krszystof Hetman (Poljska/EPP) u ponedjeljak je pohvalio ovu rezoluciju, dodavši kako ona sadrži zanimljive prijedloge poput toga da se umjesto proizvoda prodaje usluga, na primjer da se umjesto žarulje prodaje usluga davanja svjetla. Time bi u interesu proizvođača postalo to da njihovi proizvodi što duže traju. 

Rezolucija koja je prihvaćena u utorak sadrži preporuke o utvrđivanju kriterija za minimalnu otpornost za svaku kategoriju proizvoda, poticanju trajnih, visokokvalitetnih i popravljivih proizvoda, prodaji rabljenih proizvoda, olakšavanju i vraćanju popravaka, obustavljanju fiksnog ugrađivanja dijelova s rokom trajanja poput LED žarulja i baterija i osiguravanju dostupnosti rezervnih dijelova. 

Zastupnica Borzan u utorak je priopćila da su mnoge europske države već razvile nacionalna zakonodavstva vezano za ovaj problem. Tako u Francuskoj zakonom zabranjeno programirano kvarenje,  u Austriji postoji oznaka koja se dodjeljuje da električne uređaje koji dulje traju i lakše se popravljaju, dok se u Švedskoj daju porezne olakšice potrošačima koji uređaje nose na popravak.

U rezoluciji su usvojeni svi prijedlozi hrvatske europarlamentarke Biljane Borzan koja je tražila zabranu programiranog kvarenja, zabranu neodvojive ugradnje vitalnih dijelova, veću dostupnost rezervnih dijelova na tržištu te uvođenje oznake minimalnog trajanja uređaja, navodi se u priopćenju ureda zastupnice .

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙