FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

EK poziva članice da ubrzaju premještanje migranata iz Italije i Grčke

BRUXELLES, 2. ožujka 2017. (Hina) - Europska komisija u srijedu je još jednom pozvala zemlje članice da ubrzaju premještanje migranata i rasterete Italiju i Grčku jer ih je dosad vrlo malo ispunilo sve preuzete obveze te je poručila da se neće ustezati od pokretanja postupka za kršenje europskog prava.

Komisija je u srijedu objavila tri  izvješća o napretku u migracijskoj politici kojima poziva države članice da ispune i veliku preuzetu političku obvezu te da do kraja ožujka osiguraju osoblje i opremu koji nedostaju Agenciji za europsku graničnu i obalnu stražu.

Iako se na temelju Izjave EU-a i Turske nezakoniti prelasci i godinu dana poslije drže pod kontrolom, i dalje pristiže više osoba nego što ih se vraća. Stoga Komisija poziva Grčku i sve države članice da zadrže tempo provedbe zajedničkog akcijskog plana kako bi se poboljšala situacija na otocima.

Komisija ističe da je trenutačna brzina premještanja izbjeglica i dalje mnogo manja od očekivane i ne ispunjava cilj koji je prihvatilo Europsko vijeće (premještanje barem 3000 osoba mjesečno iz Grčke) niti cilj koji je postavila Komisija (premještanje barem 1500 osoba mjesečno iz Italije).

Dosad je ukupno premješteno 13 546 osoba: 3936 iz Italije i 9610 iz Grčke. Postojećim tempom neće biti moguće premjestiti sve podnositelje zahtjeva koji ispunjavaju uvjete i koji se trenutačno nalaze u Grčkoj i Italiji do rujna 2017. – iako je to potpuno izvedivo.

Zasad su samo dvije države članice (Malta i Finska) na dobrom putu da ispune svoje obveze za Italiju i Grčku, dok neke (Mađarska, Austrija i Poljska) i dalje potpuno odbijaju sudjelovati u programu, a druge sudjeluju samo u ograničenoj mjeri (Češka, Bugarska, Hrvatska i Slovačka).

Italija, Grčka, agencije EU-a i međunarodne organizacije povećale su svoje kapacitete te su spremne u svakom trenutku olakšati postizanje mjesečnih ciljeva. 

"Da bismo poboljšali upravljanje migracijama moramo ustrajati na sveobuhvatnom pristupu – od premještanja i preseljenja do postizanja operativnosti europske granične i obalne straže – te nastaviti suradnju s Turskom. Sve se te mjere temelje na načelu solidarnosti i pravedne podjele odgovornosti, na što su obvezane sve države članice", izjavio je prvi potpredsjednik Frans Timmermans.

"Bez solidarnosti nije moguća pravedna podjela odgovornosti. Sve su naše mjere međusobno povezane i države članice ne mogu birati koje će provoditi", rekao je povjerenik za migracije i unutarnje poslove Dimitris Avramopoulos.

"Ako države članice uskoro ne premjeste više osoba, Komisija će iskoristiti svoje ovlasti na temelju Ugovora u odnosu na one koje nisu ispunile svoje obveze koje proizlaze iz odluka Vijeća, uz napomenu da pravna obveza premještanja osoba koje ispunjavaju uvjete neće prestati nakon rujna", navodi Komisija u priopćenju.

Što se tiče preseljenja migranata iz trećih zemalja, Komisija ocijenjuje da je tu napredak obećavajući.

Države članice dosad su osigurale sigurne i zakonite putove dolaska za 14.422 osobe, što je više od pola puta do cilja dogovorenog u okviru programa preseljenja EU-a – 22.504 osobe. To uključuje preseljenje 3565 Sirijaca u okviru Izjave EU-a i Turske. Države članice dobro napreduju u pripremi daljnjih operacija preseljenja te su navele da planiraju primiti još 34.000 Sirijaca iz Turske, uključujući u okviru preseljenja „Jedan za jedan” i nacionalnih programa. +

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙