FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Mimica kaže kako Komisija 2017. želi konkretne rezultate za bolji život građana

ZAGREB, 2. prosinca 2016. (Hina) - Program rada Europske komisije u 2017. usredotočen je na postizanje konkretnih rezultata u 10 prioritetnih područja u cilju rješavanja najvećih izazova s kojima je Europa suočena kako bi se vratilo povjerenje građana u europske institucije, kazao je u petak u Zagrebu hrvatski povjerenik u Europskoj komisiji Neven Mimica.

Predstavljajući na sjednici Odbora za europske poslove Hrvatskog sabora program rada Komisije za 2017. pod nazivom „Izgradnja Europe koja štiti, jača i brani“, Mimica je istaknuo da se od Junckerove Komisije u idućoj godini mogu očekivati prijedlozi koji idu u pravcu bolje Europe kako bi se vratilo povjerenje građana u europske institucije i zaustavilo jačanje populizma.

Osvrnuvši se na Brexit i rasprave o budućnosti Europske unije koje je potaknuo, Mimica je kazao kako Komisija smatra da odgovor na egzistencijalnu krizu u kojoj se Unija nalazi nije federalizacija, stvaranje Sjedinjenih Europskih Država, niti vraćanje većine ovlasti državama članicama.

„Federalna Europa nije pitanje na stolu. To nije put kojim se može osigurati bolja budućnost. Odgovor treba tražiti u pravcu bolje Europe, a ne više ili manje Europe“, rekao je.

Komisija stoga u svojem programu rada predviđa 21 ključnu zakonodavnu inicijativu koje „utiru put prema boljoj Europi koja će štititi, jačati i braniti svoje građane“, naglasio je.

10 prioritetnih područja

Govoreći konkretnije o radu Europske komisije u idućoj godini, Mimica je kazao da će Komisija nastaviti s radom na 10 ključnih prioriteta definiranih na početku njezina mandata.

Komisija će nastaviti raditi na poticanju otvaranja novih radnih mjesta, gospodarskog rasta i ulaganja, poticat će daljnji razvoj digitalnog tržišta, kao i uspostavu energetske unije s naprednom klimatskom politikom.

Nastavit će s radom na jačanju unutarnjeg tržišta i industrijalizacije, na razvoju pravedne Europske i monetarne unije te snažnijoj trgovinskoj politici.

Nastavlja i s jačanjem područja pravde i temeljnih prava, zatim jačanjem migracijske politike, jačanjem uloge Unije kao globalnog čimbenika te naposljetku jačanjem njezinog unutarnjeg demokratskog legitimiteta, transparentnosti i učinkovitosti, kazao je.

Mimica je istaknuo da je Komisija u zadnje dvije godine postigla solidan napredak na svim tim područjima, navevši kao primjer da je Plan ulaganja za Europu do sada mobilizirao ulaganja u vrijednosti 154 milijarde eura u 27 država članica te da je podržano gotovo 380.000 malih i srednjih poduzeća, a novi posao dobilo je više od 100.000 ljudi.

Investicijski plan, pokrenut 2015., po prvotnim bi planovima trebao mobilizirati 315 milijarda eura kroz tri godine, no Juncker je u rujnu predložio da se udvostruči njegovo trajanje i financijski kapaciteti i to na 500 milijarda eura do 2020. te 630 milijarda do 2022., podsjetio je.

Napomenuo je također da je u rujnu pokrenut ambiciozan investicijski plan za Afriku i susjedstvo koji bi mogao dosegnuti 44 milijarde eura, a možda i 88 milijardi ako države članice daju svoj doprinos.

Komisija  je isto tako ubrzala realizaciju programa Garancija za mlade, čije je koristi osjetilo gotovo 9 milijuna mladih putem mogućnosti dobijanja novog posla, pripravništva ili naukovanja.

Predloženo je i osnivanje Europskih snaga solidarnosti u sklopu kojih će mladi moći pružati pomoć u kriznim situacijama i steći radno i životno iskustvo.

Komisija je također postavila bolji okvir za upravljanje ilegalnim migracijama unutar Unije i putem novog partnerstva s trećim zemljama, na izvorištu migracija, a europske granice štitit će novoutemeljena Europska granična i obalna straža.

Unija je pridonijela i donošenju novih ciljeva UN-a za održivi razvoj do 2030., kao i usvajanju Pariškog sporazuma za borbu protiv klimatskih promjena, podsjetio je Mimica, izrazivši nadu da će se Hrvatska uključiti u njihovu aktivnu provedbu.

Komisija je prethodnih desetak godina predlagala više od 130 inicijativa svake godine, no Junckerova Komisija ima drugačiji pristup, smatrajući da se Unija treba baviti važnim pitanjima.

„Europska unija neće više propisivati dopuštenu zakrivljenost krastavaca ili visinu ženskih potpetica“, uvjerava Mimica.

Od 21 nove zakonodavne inicijative, Mimica je izdvojio da će Komisija predložiti inicijativu za mlade, akcijski plan za kružno gospodarstvo i novi višegodišnji financijski okvir za financiranje aktivnosti Unije (2021 - 2027).

Na području jedinstvenog digitalnog tržišta, koje će se preispitati, sredinom godine predviđa se ukidanje roaminga, a na području energetike naglasak će biti na poticanju korištenja obnovljivih izvora energije i razvoja vozila s niskom emisijom ispušnih plinova.

Komisija priprema i srednjoročnu reviziju akcijskog plana za razvoj tržišta kapitala, prijedlog za pravednije oporezivanje trgovačkih društava, ideje za jačanje Ekonomske i monetarne unije, europski stup socijalnih prava te jačanje trgovinske politike.

Borba protiv terorizma i upravljanje migracijama i dalje će biti prioritet Europske komisije, istaknuo je Mimica.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙