"Novinare se ne bi smjelo pritvarati na temelju sadržaja njihovih novinskih tekstova ili navodnih opredjeljenja”, poručili su u rezoluciji zastupnici, te pozvali turske vlasti da oslobode novinare i medijske radnike koji su pritvoreni bez uvjerljivih dokaza o njihovim kriminalnim aktivnostima.
Od neuspjelog državnog udara 15. srpnja ove godine, turske vlasti uhitile su najmanje 99 novinara i pisaca, otkazale akreditacije za najmanje 330 novinara te zatvorile urede više od 100 medija, zbog čega je više od 2300 medijskih radnika ostalo bez posla.
Zastupnici snažno osuđuju pokušaj državnog udara u Turskoj i izražavaju potporu legitimnim institucijama u Turskoj te priznaju pravo turske vlade da odgovori na pokušaj državnog udara, ali i naglašavaju da se taj događaj ne smije koristiti kao izgovor za dodatno gušenje legitimne i mirne oporbe i kršenje prava novinara i medija na slobodno izražavanje.
Slobodan i pluralistički tisak temeljna je odrednica demokracije i otvorenog društva, ističe Parlament.
Turska vlada treba “suziti područje primjene izvanrednih mjera, kako bi ih se prestalo koristiti za ograničavanje slobode izražavanja”, te se “široko definirano tursko zakonodavstvo” u području borbe protiv terorizma ne bi smjelo koristiti za kažnjavanje novinara, naglasili su zastupnici.