Svjetski tjedan idiopatske plućne fibroze (IPF World Week), obilježen od 17. do 25. rujna, bio je prilika da se još jednom upozori na problem pedeset posto pacijenata s IPF-om kojima je ta rijetka bolest na početku pogrešno dijagnosticirana, a do odgovarajuće dijagnoze trebalo je proći jedna do dvije godine.
Razlog je što su simptomi IPF-a slični drugim plućnim i srčanim bolestima - astmi, kroničnoj opstruktivnoj plućnoj bolesti i zatajenju srca. Samo u Europi na godinu se dijagnosticira 35.000 novih bolesnika, najčešće u osoba starijih od 50 godina. Prosječan životni vijek bolesnika je svega dvije do pet godina nakon dijagnoze, istaknuto je u povodu obilježavanja Svjetskog tjedna IPF-a.
Na Europskom trgu u Zagrebu u subotu je organizirano javno prikupljanje potpisa (peticija) za EU deklaraciju o IPF-u kojom se traži promicanje istraživanja IPF-a s ciljem pronalaska uzroka bolesti i lijeka, dostupnost liječenja, osobito onoga koje je odobrila Europska agencija za lijekove, jednakost pacijenata u dostupnosti transplantacije pluća i nefarmakološkog liječenja te bolja edukacija i prepoznavanje uloge zdravstvenih djelatnika u skrbi za bolesnike s IPF-om.
Bolest karakterizira stvaranje ožiljaka na plućima koji onemogućuju njihovu normalnu funkciju. Plućne alveole odumiru i gube sposobnost apsorpcije kisika. Ustrajni kašalj i pucketanje nalik na razdvajanje “čičak“ trake koje se može čuti pri slušanju pluća, karakteristični su za IPF, ali se često ne prepoznaju, upozoravaju organizatori kampanje za podizanje svijesti o idiopatskoj plućnoj fibrozi.
Akciju u Hrvatskoj organizirala je udruga Jedra, pod pokroviteljstvom i uz podršku Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba.