FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Petir kaže da Hrvatska može energetsku ovisnost smanjiti obnovljivim izvorima energije

SPLIT, 1. srpnja 2014. (Hina)  - Zastupnca u Europskom parlamentu Marijana Petir (HSS) u petak je pozvala na  donošenje nove strategije Energetskog razvoja Hrvatske poručivši kako svoju energetsku ovisnost Hrvatska može smanjiti usmjerenošću na obnovljive izvore energije.

"Kako bismo smanjili ovisnost moramo se usmjeriti na one izvore neregije koji su nam lokalno dostupni, a to su obnovljivi izvori energije poput sunca, vjetra, vode i biomase," rekla  je Petir u Splitu na konferenciji "100 posto obnovljiva Hrvatska" koju je organizirala skupa s njemačkom zakladom "Hanns Seidel"  i udrugom "Nada Prpić-Gamiršek.
Petir je pozvala na donošenje nove strategije energetskog razvoja i karte obnovljivih izvora energije s jasno navedenim i u prostorne planove ucrtanim svim potencijalima koje Hrvatska ima kako bi se olakšale investicije.
Upozorila je kako je ulaganje u eksploataciju nafte iz Jadrana suprotno nacionalnim interesima razvoja turizma i ribarstva u Hrvatskoj, kao i izgradnja termoelektrana na ugljen što može Hrvatsku, kako je rekla, učiniti još ovisnijom o uvozu jer Hrvatska nema svoj ugljen.
"Europa danas uvozi 53 posto energije i to plaća više od jedne milijarde eura dnevno," rekla je Petir.
Na konferenciji je sudjelovao i ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović koji je istaknuo kako osim energetskog i prometnog sektora za izgradnju 100 posto obnovljive Hrvatske puno može učiniti i, kako je rekao, u kumulativnom sektoru.
Po njegovim riječima, upravo na primjeru mjera novog plana gospodarenja otpadom prezentiran je značaj i potencijal ispravnog postupanja s otpadom za izgradnju obnovljivog resorno efikasnog društva. Kako je rekao, ministarstvo zaštite okoliša i prirode prepoznalo je potrebu za transformacijom društvenih procesa prema ponovnoj uporabi i recikliranju pošto prirodna bogatstva i resursi nisu neograničeni, a to znači da otpad nije smeće.
"Prije odlaganja, već na mjestu nastanka iz otpada možemo izdvojiti vrijedne sirovine kao što su staklo, plastika, metal, te ih ponovno uporabiti i time stvoriti dodanu vrijednost, nova radna mjesta i u konačnici rast našeg BDP-a," rekao je Dobrović.
Regionalni direktor zaklade "Hanns Seidel" za jugoistočnu Europu Klaus Fiesinger je istaknuo važnost uloge regionalne i lokalne uprave za obnovljive izvore energije te je kao primjer naveo Bavarsku.
Koordinator Odbora za okoliš Europske pučke stranke (EPP) Peter Liese obrazložio je razloge i motive ulaganja u obnovljivu energiju i energetsku učinkovitost kao stupova energetske i klimatske politike EU. Naglasio je kako se sredstva koja Europa plaća za uvoz energije Rusiji i zaljevskim državama "mogu iskoristiti za razvoj novih tehnologija, osiguranje energetske neovisnosti i otvaranje novih radnih mjesta."
Župan splitsko-dalmatinski Zlatko Ževrnja je rekao kako je do sada "u splitsko-dalmatinskoj županiji u pogonu 135 MW obnovljivih izvora što čini 23 posto nacionalnih kapaciteta" u Hrvatskoj.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙