FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sljedeći tjedan u Europskoj uniji

BRUXELLES, 15. svibnja 2016. (Hina) - Sljedeći tjedan Europska komisija će objaviti specifične ekonomske preporuke za zemlje članice, koje se temelje na ocjeni nacionalnih programa reformi i programa stabilnost za zemlje eurozone, odnosno programa konvergencije za zemlje koje nemaju zajedničku valutu.

 Hrvatska je vlada 28. travnja donijela Nacionalni plan reformi i program konvergencije za razdoblje 2016.-2019.  Nacionalni program reformi sadrži 60 mjera u četiri područja - makroekonomska stabilnost i fiskalna održivost, olakšavanje uvjeta poslovanja i bolja investicijska klima, učinkovitost i transparentnost javnog sektora te bolje obrazovanje za tržište rada.
 Stručnjaci Komisije su već ranije u neformalnim razgovorima ocijenili taj plan "ambicioznim", ističući da je sada najvažnija njegova puna provedba.
 Komisija je u veljači objavila izvješća o ekonomskim i socijalnim izazovima u zemljama članicama te dubinske analize makroekonomskih neravnoteža. Kao glavne izazove za Hrvatsku istaknula je visoku razinu zaduženosti, visoku stopu nezaposlenosti, slabu i rascjepkanu javnu upravu, visoki dug korporativnog sektora i strukturne slabosti u obrazovnom sustavu i sustavu socijalne zaštite.
 Hrvatska je u ožujku izbjegla pokretanje korektivnog postupka zbog prekomjernih makroekonomskih neravnoteža te najavila da će u svibnju ponovno razmotriti svoju ocjenu kako bi u obzir uzela razinu ambicioznosti njihovih nacionalnih reformskih programa, koje su morale predati do kraja travnja.
 Prema neformalnim najavama i s obzirom da se hrvatski program reformi ocjenjuje ambiciznim, ne treba očekivati nikakvo pokretanje korektivnih postupka.
 Cijeli taj postupak dio je Europskog semestra, godišnjeg ciklusa usklađivanja ekonomskih politika zemalja članica. Komisija svake godine provodi podrobnu analizu planova proračunskih, makroekonomskih i strukturnih reformi država članica te državama članicama pojedinačno dostavlja preporuke za sljedećih 12 do 18 mjeseci. 
  Sljedeći tjedan se održavaju i dva redovita ministarska sastanka. U utorak se sastaju ministri poljoprivrede, koji na dnevnom redu imaju odnos između poljoprivrede i klime, dobrobit životinja, pojednostavljenje zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) te stanje na poljoprivrednim tržištima i mjere potpore
 U petak se sastaju ministri unutarnjih poslova, koji će razgovorati o prijedlozima Europske komisije za ukidanje viza za građane Turske, Kosova, Gruzije i Ukrajine  te o provedbi sporazuma EU-a i Turske o rješavanju izbjegličke krize.
 

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙