Europska komisija Direktivom 2012/27/EU nalaže uvođenje sustava individualnog mjerenja potrošnje toplinske energije do kraja 2016. godine u slučaju da je ugradnja tehnički i ekonomski opravdana.
"Nepravilna primjena Direktive stvorila je kod većine građana veće računa za isporučenu toplinsku energiju, iako svjesno primjenjuju mjere štednje, što dokazuje kako su sustavi krivo projektirani“, upozorio je Škrlec Komisiju, potaknut problemima nastalim zbog novog načina naplate toplinske energije u Hrvatskoj.
Vlada RH donijela je 2014. godine Zakon o tržištu toplinske energije čijom se izmjenom 5. rujna 2015. uvode novčane kazne za sve vlasnike stanova u višestambenim zgradama ukoliko ne ugrade obvezatne uređaje u zadanom roku.
„Ovakvim odlukama nepravedno se ugrožava socijalni status građanki i građana i ne doprinosi borbi protiv energetskog siromaštva, jednog od ciljeva primjene energetske učinkovitosti“, smatra Škrlec.
Temeljem Škrlecovog zahtjeva Službi za istraživanje Europskog parlamenta provedena je analiza zakonodavstva država članica EU u kojoj je jasno vidljivo, na primjeru Danske, Irske i Velike Britanije, kako ne postoji obveza ugradnje uređaja za individualno mjerenje, te da se tamošnje građane ne kažnjava novčano, već se ostavlja mogućnost alternativne metode raspodjele troškova po potrošačima u višestambenim zgradama.
Zastupnik Škrlec zbog toga smatra kako su u Hrvatskoj narušena prava potrošača, s obzirom da za višestambene zgrade nisu učinjeni energetski pregledi te analiza sustava grijanja koji je priključen na centralizirani sustav grijanja.
Građanima je uskraćena tehnička i troškovna analiza, a zakonom su prisiljeni na ugradnju uređaja bez alternativne troškovno učinkovite metode, čime se uzrokuje netransparentno obavještavanje građana o ostvarenoj potrošnji i naplati.
O nastalom problemu pismeno je obavijestio povjerenicu za unutarnje tržište Elzbietu Bienkowsku i povjerenicu za zaštita prava potrošača Veru Jourovu, te očekuje njihovo očitovanje kroz trideset dana, navodi se iz Škrlecova ureda.