Učenici na interenetu dva sata dnevno
U ime organizatora, Goran
Pivarski, voditelj
odnosa s javnošću u Microsoft Hrvatska, naveo je u razgovoru za Hinu da se u projekt do sada uključilo 60-ak škola te pozivaju i ostale da to učine putem programskog rješenja Office 365 u kojem mogu besplatno koristiti Skype for Business.
Također je dodao da su, vezano za sigurnije korištenje interneta, nedavno predstavljeni preliminarni rezultati nacionalnog istraživanja provedenog koncem 2015. na 7000 sudionika u osnovnim i srednjim školama u 22 hrvatska grada te da je, po dosad obrađenim podacima, 12 posto učenika navelo da je bar jednom doživjelo da je netko bez njihova znanja podijelio njihovu video snimku, dok ih 52 posto navodi da su bar jednom doživjeli da ih drugi ogovaraju na internetu.
Istraživanje je provedeno u okviru projekta "Safer Internet Centre Croatia – Making internet a good and safe place" kojeg je financirala Europska unija.
Do sada su obrađeni podaci o 2250 mladih u dobi od 11 do 19 godina iz 34 škole i pokazuju da u svom domu u prosjeku imaju šest uređaja koji imaju pristup internetu. Nijh 67 posto je navelo kako im je internet stalno dostupan, da u prosjeku na internetu provode dva sata dnevno, a vikendom 3. Srednjoškolci do 5 sati dnevno.
Čak 55 posto učenika koristilo internet za ogovaranje
U okviru istraživanja učenici su odgovarali i na pitanja o uznemiravanju na internetu. Očekivano, manje ispitanika priznaje svoje sudjelovanje u uznemiravanju drugih putem interneta. Njih pet posto je izjavilo kako je barem jednom namjerno slalo viruse elektroničkom poštom, a čak 55 posto je navelo da je internet koristilo za ogovaranje drugih. Polovica ispitanika navodi kako u zadnjih godinu dana nije doživjela neugodna iskustva na internetu.
Njih 10 posto navodi da u takvim situacijama ne traži pomoć, a 20 posto ih se za pomoć obraća roditeljima, 34 posto, prijateljima, 10 posto dečku ili djevojci, dok tek 2 posto pomoć traži od djelatnika škole. Iz ovih rezultata vidljivo je nedostatno povjerenje djece i mladih u roditelje, a osobito djelatnike škole, zaključuje se na temelju rezultata istraživanja koje su provele Ivana Duvnjak, asistentica na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Osijeku, dr Daniela Šincek, dr. Jasmina Tomašić Humer i Marija Milić.
U Hrvatskoj se u protekle dvije godine provodi i nacionalna kampanja "Ne govoru mržnje na internetu" sa službenim spotom "Dislajkam mržnju", čime se Hrvatska priključila online kampanji Vijeća Europe "No Hate Speech Movement".
Cilj je kampanje podizanje svijesti o rizicima i štetnosti govora mržnje na internetu.
Izrađena je internet stranica www.dislajkammržnju.hr te Facebook profil "Dislajkam mržnju - NE govoru mržnje.